Sjednocení ozbrojené ruské opozice se zadrhlo

Jedna ze tří stran odmítla přistoupit k Irpiňské deklaraci

Krátce po zveřejnění textu Irpiňské deklarace (31. 8. odpoledne) se na telegramu Ruského dobrovolnického sboru (v textu Deklarace je tento sbor jednou z přistupujících stran) objevilo toto oficiální prohlášení:

Oficiální prohlášení Ruského dobrovolnického sboru ohledně Irpiňské deklarace!

Vážení přátelé, kolegové, spolupracovníci!

Souhlasili jsme s účastí na fóru, protože původně byl plánován jiný formát akce (tisková konference vojenských sdružení ruského lidu, kde každý dostane příležitost prezentovat svou jednotku), což se později změnilo.

Zástupci Ruského dobrovolnického sboru nepodepsali v žádné podobě tzv. Deklaraci ruské ozbrojené opozice. Jakákoli tvrzení o opaku jsou nepravdivá a nekorektní.

Ruský dobrovolnický sbor neuznává bílo-modro-bílou vlajku jako svůj symbol, přičemž za jediný svůj skutečný symbol považuje stylizovaný „hrot“ Viktora Larjonova.

Ruský dobrovolnický sbor zůstává věrný dříve deklarovaným zásadám a myšlenkám.

Sláva Ukrajině! Sláva Rusi!

Z prohlášení vyplývá, že Deklaraci podepsaly doposud pouze dvě strany – tedy Legie Svoboda Ruska a za Národní republikánskou armádu Ilja Ponomarjov, což je zdokumentováno na videu z podpisu Deklarace a následné tiskové konferenci na ulici v Irpini. Kulatého stolu, který se odehrával pár hodin poté v Kyjevě, se sice bojovníci Ruského dobrovolnického sboru účastnili, Deklaraci ale nepodepsali.


Kontaktovala jsem s prosbou o vysvětlení všechny tři strany uvedené v Deklaraci a získala tato vyjádření:

Legie Svoboda Ruska:

Po (včerejším) setkání všichni sdílíme cíle ozbrojeného odporu proti Putinovu režimu, nicméně Ruský dobrovolnický sbor zaujímá specifický postoj, který by bylo lepší získat přímo od nich.

Ruský dobrovolnický sbor:

Byli jsme přítomni pouze na tiskové konferenci na závěr akce (kulatý stůl), podpisu jsme se nezúčastnili, odmítli jsme.

Co se týče spolupráce, je to otázka velmi nejednoznačná a obtížná. Neuzavíráme se před žádnou formou interakce, ale přistupujeme k této problematice z ideologického a ideového hlediska.

Největší překážkou (deklarované spolupráce) je naše reputace, která má ideologický základ – Ruský dobrovolnický sbor jsou pravicoví konzervativci, nacionalisté. Legie Svoboda Ruska a NRA jsou přesvědčení levicoví liberálové.

Mluvčí Národní republikánské armády a zároveň i hlava nově vzniklého Politického centra ozbrojeného odboje, Ilja Ponomarjov:

Tato situace je v procesu jednání. Myslím, že nové informace budou v sobotu / neděli.

Všechny kanály, které Deklaraci zveřejnily, ji do této chvíle nechávají v nezměněné podobě, tedy s Ruským dobrovolnickým sborem jako s přistupující stranou.

IRPIŇSKÁ DEKLARACE