Jeho volací znak je Gándhí

Ildar Dadin, symbol ruského pokojného protestu, vstoupil do ukrajinské Mezinárodní legie.

Převzato z rozhovoru serveru Mediazona s Ildarem Dadinem.

Ildar Dadin – občanský aktivista z Moskvy, který se stal tváří a jménem pokojného protestu v Rusku.

Od roku 2011 byl na shromážděních a demonstracích zadržen více než padesátkrát.

Článku 212.1 ruského trestního zákoníku (opakované porušení pravidel shromažďování) se přezdívá “Dadinskaja”: v roce 2015 byl Ildar první osobou odsouzenou podle něj, dostal tři roky vězení, kde byl mučen.

V roce 2022 Dadinovi pokojný protest už nepřipadal dostatečný a v roce 2023 se jako dobrovolník Občanské Rady připojil k Sibiřskému praporu, jednotce Rusů bojujících na straně Ukrajiny.


Sám Ildar Dadin k tomu říká:

Musím se postavit proti zločinům ruska – zejména proti vraždění, masovému mučení, znásilňování a loupení. Zastavit vrahy znamená je odpovídajícím způsobem zabít. Pokud se nepostavím proti masovému vraždění, budu jeho účastníkem, spoluviníkem.

Budu-li říkat, že se stavím proti vraždění, a proto nemohu vzít do ruky zbraň, bude to odporné pokrytectví a faleš. Svou nečinností umožňuji, aby k tomuto masovému vraždění docházelo – i obecně jako lidská bytost, ale zejména jako občan Ruska.


Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Staňte se přáteli statečných

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora


Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)