“Krajani? Jsou to ozbrojení a nebezpeční zločinci, kteří místní obyvatele i mne přišli zabít kvůli idiotské myšlence.”

Ptáte se, jestli jsem přemýšlel o tom, že budu muset střílet na krajany? Odpověď se zformulovala sama, už dávno. A je jednoduchá.

Daniil “Slavik” Jugoslavskij. Rus. Sibiřský prapor Mezinárodní legie Ukrajiny

Jmenuji se Daniil Jugoslavskij, volací znak “Slavik”. Je mi 30 let. Jsem dobrovolníkem Sibiřského praporu (1) ukrajinských ozbrojených sil.

Narodil jsem se v Norilsku (2) v severní Sibiři. Ano, tam, co jsou polární noci, zima trvá devět měsíců a na ekologickou katastrofu (3) se díváte z okna. V roce 2009 jsem absolvoval školu a odešel do Krasnojarsku na univerzitu.

Ve druhém roce studia jsem si uvědomil, že vysokoškolský diplom je mi k ničemu, a začal jsem studovat počítačové sítě sám. V roce 2012, na začátku čtvrtého ročníku, jsem opustil univerzitu a začal pracovat jako síťový inženýr u místního poskytovatele internetu. Od té doby jsem studoval informační technologie po vlastní ose.

Norilsk (foto: Sibir.Realii)

Dalších deset let jsem pracoval v oblasti kybernetické bezpečnosti. Opravdu mě to zajímalo, pracoval jsem pro více organizací, studoval sedm dní v týdnu. Specializuji se na výzkum kybernetických hrozeb, reakci na incidenty a vývoj architektury bezpečnostních systémů. Z řadového inženýra jsem se vypracoval na technického ředitele vlastní firmy (4).

Prosazoval jsem metodiku budování obrany (5), založenou na důkladném studiu taktiky, technik a postupů kyberzločinců. Abych toho dosáhl, vytvořil jsem open source projekty (6), profesní komunity (7) a iniciativy (8). Podrobnosti o mém vzdělání, kariéře, publikacích, odborných projektech a iniciativách lze nalézt na LinkedIn (9).

Nedávno jsem byl v Rusku zařazen do všech “správných” databází a nazván nacistou. Škoda, že zatím nejsem i terorista, svým blízkým jsem řekl, že mě tak režim brzy označí. I tak je to velmi vtipné, protože jsem typický IT – liberál a progresivista.

Samozřejmě, že jsem byl opozičník. Stal jsem se jím ještě dříve, než jsem si mohl oficiálně koupit pivo – pocházím z nefunkční, nízkopříjmové, velké rodiny z dalekého severu. O “velikosti” našeho státu mi nikdo nemusel nic vyprávět, doslova jsem ji pociťoval sám na sobě od dětství.

Jako student jsem se na konci roku 2011 stal koordinátorem hnutí “Za spravedlivé volby” v Krasnojarsku. O šest měsíců později jsem si uvědomil, že změn v zemi v blízké budoucnosti nedosáhneme, a přestal jsem se účastnit. “Ani náhodou nestrávím mládí v téhle opičárně kvůli vznešené myšlence, lol,” myslel jsem si.

Zaměřil jsem se na svou kariéru a směřoval k emigraci. Krym v roce 2014 a vražda Němcova (10) v roce 2015 přidaly mé volbě akceleraci. V roce 2017 jsem tedy odjel do České republiky a později se přestěhoval do Španělska.

Po vraždě Borise Němcova (2015)

Přesto jsem opravdu doufal, že se v mé vlasti vše změní k lepšímu, sledoval jsem činnost aktivistů a pomáhal jim finančně. Cítil jsem se nesvůj, že zatímco jsem za hranicemi, v mé vlasti někdo trpí za moje práva. A vše se vyvíjelo jen k horšímu.

A 24. února 2022 se konečně všechno vyjasnilo: režim se nikdy mírovou cestou nezmění, nikdy. Šli do toho naplno, odsoudili k smrti desítky tisíc lidí, jen aby si udrželi moc. Proto těm, kdo se označují za opozici, zbývají dvě možnosti: utéct, nebo vzdorovat se zbraní v ruce. Už jsem to zmiňoval. Možná by se to všechno nestalo, kdybych zůstal v Rusku a bojoval za normální budoucnost spolu se všemi ostatními.

Začal jsem hledat možnost vstoupit do Ozbrojených sil Ukrajiny. Když se ukázalo, že to možné není, jel jsem do Polska, pomáhat uprchlíkům (11) na hranici s Ukrajinou. Na začátku roku 2023 se mi přece podařilo překročit hranice (12) a vstoupit do Mezinárodní legie Ukrajiny. Byl jsem v první skupině dobrovolníků Občanské Rady – organizace, která Rusům zprostředkovala cestu do Mezinárodní legie Ukrajiny.


Zkrátka, má stránka byla dříve o kybernetické bezpečnosti, ale už tomu tak není. Nyní je to stránka účastníka ozbrojeného odporu proti Putinovu režimu.
Je to příběh našeho boje.

Tento příběh je doslova převzat z Daniilova FB


Slavik je jeden z těch, kteří splňují veškerá naše kritéria pro podporu. Tady můžete sledovat jeho aktivity: FBLinkedInTelegram, případně se s ním spojit nebo tyto aktivity podpořit.

Slavik byl později v boji těžce zraněn a se svými kamarády z nemocnice začali v době léčby a rekonvalescence pracovat na bojových dronech.

Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Informujeme Vás o ruském odboji. Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)


Staňte se přáteli statečných

Jak a proč podpořit Rusy, kteří pomáhají Ukrajině zvítězit?

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora