Nebojím se. Ani vy se nebojte.

Němcov, Navalnyj, Kara-Murza, Gorinov… Jašin. A další.

Před pár dny vyslechl v Moskvě zastupitel Alexej Gorinov neuvěřitelný rozsudek – sedm let vězení za “diskreditaci armády RF”. Nic nového. Ale také nic veselého. Další generace ruské elity je vytlačována z vlasti. Mnozí už Rusko opustili a opravdu jen těžko se jim divit. 

Ilja Jašin neodjel. Přestože zatčení i rozsudek Alexeje Gorinova, Jašinova kolegy zastupitele ze stejného moskevského okrsku, bylo s největší pravděpodobností varováním především pro něj. Od začátku války na Ukrajině měl jasno v tom, že zemi neopustí. 

Jeho blízcí přátelé, opoziční politici a jistě i vzory – Boris Němcov, Vladimir Kara-Murza a koneckonců i Alexej Navalnyj – se k tomu postavili podobně. Němcov byl zavražděn v centru Moskvy v roce 2015 poté, co celý život protestoval proti Putinovi a tehdy mimo jiné i proti válce na východě Ukrajiny. 

Kara-Murza přežil dva pokusy o vraždu jedem, odjel ze země, ale vracel se a pokračoval v odporu proti Kremlu, po vypuknutí války na Ukrajině se vrátil do Ruska s tezí, že nelze hecovat lidi k protestům z bezpečí emigrace. Byl zatčen a je ve vězení. 

Alexej Navalnyj přežil pokus o vraždu jedem a z Německa se po zotavení vrátil do Ruska, přestože tušil, co mu po návratu hrozí. Byl zatčen ještě na letišti a na základě nesmyslné konstrukce uvězněn.

Ilja Jašin na svém youtube kanálu nekompromisně odsoudil vpád Ruska na Ukrajinu a v kritice pokračoval až do svého zatčení. Nepochybně odvážný postoj v linii s hrdinstvím výše jmenovaných mužů završil svým dnešním prohlášením:

Takže mě soud poslal do vězení za protiválečné projevy. Buďme upřímní: od 24. února jsem moc dobře věděl, že budu zatčen. Všichni to věděli. Operativci se mě včera v “důvěrném rozhovoru” několikrát ptali: “No tak, vysvětlete, proč jste neodešel? Měl jste na to čtyři měsíce, kdy jste byl na svobodě. Pro všechny by bylo bývalo snazší, kdybyste vypadl…” 

Dobře, vysvětlím to. Nechci, aby to pro NĚ bylo snazší. Nechci utíkat a schovávat se před těmi, kterými pohrdám. Nechci se ponižovat před válečnými zločinci a klopit před nimi oči. 

V příkazu k mému zadržení se píše: „Jašinovy ​​projevy poškodily zájmy Ruska…“ 

Nesmysl. Svými projevy jsem bránil Rusko. Jeho zájmy poškozuje Putin, který zatáhl mou vlast do války, vytvořil zde diktaturu zlodějů a zastrašuje každého, kdo s tím nesouhlasí. Za vysvobození z této temnoty budeme muset zaplatit. Němcov zaplatil životem, stovky lidí právě teď platí svou osobní svobodou. 

Když začala válka, slíbil jsem, že nikam neuteču a budu nahlas říkat pravdu, dokud budu moci. A až mě zatknou, přijmu to důstojně. Držím slovo. Nebojte se o mě, přátelé. A prosím, nenechte se zastrašit. 

Nebojím se. Ani vy se nebojte.

Ne válce!