Žádný Bělorus by neměl zemřít za Putinovy ambice a Lukašenkovy chyby

Prohlášení Svjatlany Cichanouské k částečné mobilizaci v Rusku

Putin dnes oficiálně přiznal, že život člověka nemá žádnou cenu, když jeho „speciální operace“ za sedm měsíců k ničemu nevedla. Vojenská mobilizace se nazývá částečnou jen pro formu, nakonec budou lidé zbytečně posíláni na smrt bez ohledu na věk, profesi nebo vojenské zkušenosti. A nyní hlavní otázka pro naši zemi – zapojí oba diktátoři do této krvavé lázně i Bělorusy?

Běloruská armáda ani běloruská společnost válku proti Ukrajině nepodporuje. Bělorusové nikdy neměli zálibu v násilí, ani ambice dobývat cizí území. Poslední válkou, do které byli Bělorusové zataženi, byla pro lidi tragická a pro úřady ostudná zkušenost z Afghánistánu. Lidé byli posíláni do boje z nejasných politických důvodů a vraceli se v zinkových rakvích.
Lukašenko šel mnohokrát proti vůli lidu, ale když pošle Bělorusy umírat ve válce – je to, jako by vstoupil do domu každé běloruské rodiny a vlastníma rukama zabil otce nebo syna.

Vyzývám všechny Bělorusy, aby si uvědomili: tento člověk se vzdal části suverenity Běloruska. Není schopen ochránit naše lidi před válkou, jen nás do ní ještě více zatahuje. Vyzývám běloruské vojáky a všechny, kteří se mohou stát předmětem mobilizace v případě jejího vyhlášení: neplňte zločinné rozkazy. Nekontaktujte vojenské odvodní úřady. Pokud se vás snaží najít, dočasně změňte místo pobytu, snažte se zajistit svou vlastní bezpečnost. Pokud zjistíte, že začaly přípravy na mobilizaci – informujte média a aktivisty. Získávejte zprávy od kolegů a přátel, sdílejte informace s těmi, kteří nečtou nezávislá média. Pokud jste již byli posláni do války – složte zbraně, běloruská společnost vás podpoří. Žádný Bělorus by neměl zemřít kvůli Putinovým ambicím a Lukašenkovým chybám.