Legie “Svoboda Ruska”

za vaši i naši svobodu

“Měl jsem možnost vidět na vlastní oči zvěrstva, která spáchala ruská armáda ve městě Buča. Viděl jsem na vlastní oči děti, dívenky, ani ne desetileté, doslova roztržené vedví. Malé děti, děti, které nebyly a ani nemohly být čímkoli vinny. 

Dozvěděl jsem se o možnosti vstoupit do Legie “Svoboda Ruska”.  Zvolil jsem toto řešení, chci pomoci ukončit válku a zabránit dalšímu ničení, zbytečnému umírání civilních obyvatel i vojáků na obou stranách.”

Bojovník Legie “Svoboda Ruska” na tiskové konferenci v Kyjevě 5.4.2022


Ruští vojáci na straně Ukrajiny

K ukrajinské armádě se připojili vojáci z mnoha zemí světa. Vznikly dokonce celé pluky; zejména země, které mají s Putinem a Ruskem své palčivé zkušenosti, vnímají válku na Ukrajině jako prodlouženou ruku vlastního boje za svobodu. Jsou to kupříkladu Bělorusové, o kterých máme k dispozici podrobné zpravodajství od Andreje Poleščuka (na PICKEY, na Twitteru), ale také Gruzínci, Arméni, Čečenci… 

Co ale opravdu překvapí – na Ukrajině se zformovala také jednotka ruská, Legie “Svoboda Ruska”.

Připraveni
Připraveni

První zpráva o její existenci zazněla na tiskové konferenci, přístupné zahraničním médiím, kterou zveřejnil ukrajinský Interfax. Konference proběhla 5.4.2022 v Kyjevě. Tady je záznam celé tiskovky, tlumočený mezi angličtinou, ruštinou a ukrajinštinou.  

Tisková konference v Kyjevě

Mezi jiným je tam řeč o tom, že jednotku tvoří ruští vojáci, kteří padli do ukrajinského zajetí a už tehdy nebo v následujících dnech zhodnotili ruskou invazi na Ukrajinu jako zločinnou, byli otřeseni bombardováním civilních objektů, vražděním v okolí Kyjeva… Proto se rozhodli postavit se zlu, jehož byli původně součástí. 

Jejich ambice ale nekončí pomocí Ukrajině. Chtějí především svým postojem i konkrétními činy pomoci Rusku. A to dokonce ne teprve tehdy, až válka na Ukrajině skončí. Hned teď. 


Poučeni tím, že internet udělal z konfliktu kdesi daleko válku v přímém přenosu, oslovili Rusy a vyzvali je ke společnému boji. Každý svůj příspěvek na sociálních sítích ukončují provoláním “Za Rusko! Za svobodu!” a volají do pomyslné zbraně každého, kdo touží po svobodném Rusku bez diktatury a nesmyslného válčení. A zdá se, že se jim to daří. Jejich sledovanost den ode dne roste. Zvou do akce mladou generaci a mají slušnou odezvu. 

Pro své podporovatele v Rusku už museli zřídit síť koordinátorů lokálních aktivit. Nabízejí několik jednoduchých způsobů, jak se zapojit.  

Legie - kontakty (ProtonMail) na koordinátory jednotlivých oblastí v Rusku
Kontakty (ProtonMail) na koordinátory Legie v jednotlivých oblastech Ruska

Návod zní zhruba takhle: 

Začněte od maličkostí: 

Rozšiřujte protiválečné materiály, naše letáky, brožury a plakátky tam, kam máte právě cestu, na veřejných místech, zejména kolem vojenských objektů a správních budov. 

Vytvářejte graffiti – zaměstnávejte správy měst. Strhávejte “Z-etka” a “V-etka”, ničte symboly putinské propagandy. 

Podnikejte “přímé akce” 😉 

tady je zjevné – i podle emotikonu – že jsou myšleny sabotáže, jejich rozsah a forma jsou ponechány na čtenáři 

Společně zvítězíme!

L

Legie vyzývá i k záznamu těchto akcí, k jejich zasílání koordinátorům a sdílení na sítích. Dávám sem jenom několik příkladů, o akcích příznivců Legie v Rusku může být některé další popovídání, je toho hodně, co by stálo za zmínku. V každém případě Legie dosud zveřejnila desítky až stovky fotografií a videí se záznamy akcí, vydala také několik dalších výzev, v některém dalším článku se je pokusím zmapovat podrobně. 


Dalším překvapením je přístup ukrajinské armády k této iniciativě. Bez ukrajinské podpory by jednotka samozřejmě nemohla vzniknout. Je to možná právě důvěra ukrajinských vojáků, bránících své domovy a svou vlast, co z ruské Legie dělá službu cti, hrdosti a vlastenectví. Ukrajinci tím uznali, že existuje Rusko, které není zemí vrahů, násilníků a zlodějů praček. Umožnili tak ruským vojákům dobýt zpět ztracenou čest. 

Motivační video Legie

Není to ale za zanedbatelnou cenu. Když požádáte o vstup do Legie, projdete psychologickým testem a detektorem lži, pak jsou vám svěřeny mise beze zbraně a teprve po jejich úspěšném absolvování je vám povoleno nosit zbraň a bojovat. Jste na začátku dlouhé a tvrdé cesty. 

K tomu připočtěte to, že pro Rusko jste v tu chvíli dezertéři, vlastizrádci, nepřátelé číslo jedna. Váš domov přestal existovat, nejbližšími druhy jsou vám ti, jež jste ještě před pár dny měli rozkaz zabíjet, vaše rodiny jsou v nebezpečí…  

Odjezd na misi na východ Ukrajiny

Couvnout už není kam. Jediné, co můžete, je bojovat. A zvítězit nebo zemřít.  


Je třeba zdůraznit, že jediným zdrojem informací o Legii je v tuto chvíli ona sama, jinak to za daných okolností asi ani být nemůže. 

Přesto mi ty informace připadají natolik cenné, že se s vámi o ně chci podělit. 

Legie “Svoboda Ruska”    Telegram  / Twitter / Instagram / Youtube