6. srpen – den vítězství čečenského lidu nad ruskými okupanty
Včera Čečenci v exilu oslavili svůj den vítězství – 28. výročí začátku poslední bitvy první rusko-čečenské války. Během operace Džihád 850 čečenských pěšáků porazilo téměř 20000 ruských vojáků s těžkou technikou, což Kreml donutilo k jednání o míru a k de facto (ne de iure) uznání nezávislosti Čečenské republiky Ičkerie (ČRI). K výročí začátku této bitvy přinášíme překlad článku jednoho ze zástupců čečenského exilu, Imrana Achajeva.
6. srpna 1996 – to je ten historický den, kdy ozbrojené síly ČRI po bleskové vojenské operaci Džihád doslova během několika hodin osvobodily čečenské hlavní město Grozný. Čečenská vojska vstoupila také do Gudermesu a Argunu, stejně jako do dalších velkých sídel ČRI.
V předvečer příchodu čečenských bojovníků ruští generálové vydávali prohlášení o naprosté porážce čečenských bojovníků a kategoricky popírali jejich možnosti provádět nějaké rozsáhlé vojenské operace. Čečenské vojenské velení však dokázalo zorganizovat potřebnou bojovou sílu k provedení rozsáhlého útoku na pozice ruských okupantů. Přítomnost četných vojenských kontrolních stanovišť kolem Grozného ruské útočníky nezachránila. Operace Džihád, vypracovaná podle všech pravidel vojenského umění, zaskočila ruské okupanty nečekaně, důsledkem čehož byla panika a strach, který zachvátil protivníka.
Počet bojových jednotek ozbrojených sil ČRI, které vstoupily do čečenského hlavního města, činil pouhých 850 bojovníků. Čečenské vojenské jednotky řídil náčelník Generálního štábu ozbrojených sil ČRI Aslan Maschadov. Obecné vojenskopolitické vedení akcí čečenských ozbrojených sil vykonával druhý prezident Čečenské republiky Ičkerie Zelimchan Jandarbijev.
Ruská vojenská posádka v Grozném čítala až 20 tisíc okupantů. Ruská strana měla navíc převahu v obrněné technice a dělostřelectvu a absolutní nadvládu ve vzduchu. Celkové vedení okupačních sil vykonával generál Pulikovskij. V důsledku náhlých a výjimečně kompetentních akcí čečenského velení se mnohatisícové ruské okupační uskupení v Grozném de facto ocitlo v obklíčení. V důsledku bojů v Grozném od 6. do 22. srpna jen podle ruských oficiálních údajů padlo 494, zraněno bylo 1407 a pohřešováno 182 vojáků a příslušníků milice. Vyřazeno: 18 tanků, 61 BVP, 8 BTR, 23 vozidel, 3 vrtulníky. Podle čečenské strany byly ztráty ruských okupantů několikrát větší.
Tato okolnost donutila Kreml urychleně vyslat do Ičkerie tajemníka ruské Rady bezpečnosti generála A. Lebedě, aby inicioval mírová jednání o ukončení války. 31. srpna 1996 byl v Chasavjurtu podepsán dokument, jímž se Rusko a ČRI zavázaly ukončit vojenské akce a zahájit mírová, politická jednání. Hlavním v Chasavjurtských dohodách byl závazek Ruska budovat své vztahy s Čečenskou republikou Ičkerie v souladu s obecně uznávanými normami mezinárodního práva.
Dekretem prezidenta ČRI A. Maschadova, zvoleného 27. ledna 1997 ve všeobecných svobodných, demokratických volbách, byl den 6. srpna prohlášen za státní svátek čečenského národa – Den vítězství, k němuž blahopřejeme všem svobodomyslným Čečencům.