Co bych ráda za sebe dodala k bouři – možná i bouři ve sklenici vody – která vznikla kolem slyšení Vladimira Kara-Murzy ve francouzském Senátu.
Překlad reakce Vladimira Kara-Murzy na vzniklou bouři najdete níže.
Článek, jímž jsem reagovala, když jsem vyslechla slyšení Vladimira Kara-Murzy.




Myslím, že nikdo (natož FSB) nevypustil zlovolnou “edici”.
Vladimir Kara-Murza použil v obou sporných místech své řeči slovo apparemment, které se dá přeložit i jako “zřejmě, možná, údajně””, i jako “zjevně, očividně” – v ruských titulcích se objevila verze “zjevně”. Jedná se o jemnou nuanci, která ve zcela výjimečném případě skutečně může změnit smysl řečeného, to je pravda. Ale není – nebo rozhodně nemusí být – pravda, že někdo úmyslně překlad zfalšoval.
Za nešikovné považuji i to, že Vladimir Kara-Murza ve svém vysvětlujícím textu neprezentoval plné znění dotazu senátora Malhureta, protože se domnívám, že dotaz a jen částečná odpověď na něj lépe vysvětluje zájem a reakce představitelů neruských minorit. Senátor se totiž kromě jiného ptal na možný rozpad Ruska a na jejich boj za nezávislot. Je tedy více než pochopitelné, že odpovědi věnovali mimořádnou pozornost ti, kteří za nezávislost svých republik bojují. A odpověď na tuto část senátorova dotazu zkrátka nepřišla, zůstalo jen u schopnosti zabíjet Ukrajince, což, myslím, vydatně pomohlo vzniku toho, co jsme sledovali v dalších hodinách a dnech.
Takováhle šlamastyka – jazyková, kontextová, prioritní – zkrátka vznikla a už si žije svým životem. Sociální sítě dělají svou práci a slušní lidé se přou a tvoří týmy pro a proti. I kdybychom mikroskopem prozkoumali celou věc tam a zpátky a nakupili důkazů, kolik se nám jen chce, profitovat bude Kreml, jako v těchhle případech vždycky. I já jsem přilila oleje do ohně, sleduji boj národů okupovaných Ruskem za svobodu a v tom pomyslném utkání mě nenechalo chladnou, že se jim děje křivda. Ale útok a obrana útokem nás k cíli samy zjevně nedovedou.
Jak tedy dosáhnout toho, o co jde především? A na tom se jistě shodneme – Kreml musí být poražen. Potřebovala jsem na to chvilku času a chvíli zkoumání, co se stalo po čem a kdo co řekl. Strhly se hádky, osočování, banování… Strašná škoda. Ale i hádka je dialog – a dialog je to, co je potřeba. Jestli ten dialog začal “blbě”, není důležité, pokud jsou lidé slušní, pokud bude debata pokračovat a věci se vyjasní. Možná právě ten nešťastný začátek konečně dostatečně upozorní na to, že je tahle debata nutná. A jedině tak budeme mít volné ruce a jako bonus společně více sil k zastavení skutečného zla.
Na úvodní fotografii je Vladimir Kara-Murza a Fatima Sulejmanovová, tisková mluvčí iniciativy Čečenská sjednocená síla, jedna z těch, kdo se ozvali v reakci na slyšení v Senátu.
Díky všem, s kým jsem si o tom mohla promluvit.


Dodatek od Vladimira Kara-Murzy:
Nejlepší odpovědí na lži, manipulaci a pomluvy jsou fakta. Takže, než přidám něco vlastního, zde je úplný a doslovný přepis mé odpovědi na otázku francouzského senátora Clauda Malhureta při slyšení 10. dubna o tom, proč “většina armády Ruské federace“ a “většina těch, kteří byli zabiti“ ve válce na Ukrajině (jeho slova) jsou etnické menšiny, a jaká je nyní situace v těchto republikách. Poskytuji francouzský originál a ruský překlad mé odpovědi. Celý videozáznam slyšení (časové kódy odpovědí: 1:02:59–1:04:58).
«C’est absolument vrai que beaucoup de militaires russes en Ukraine viennent de ces républiques-là, du Caucase, de l’Est, en Siberie et tout ça. Plutôt les raisons sont économiques. Quand on a parlé avec Madame la vice-présidente, ce sont les régions très pauvres. Beaucoup plus pauvres évidemment que Moscou et St. Petersbourg, mais aussi beaucoup plus pauvres que les régions de la Russie centrale. Et le Ministère de Défense russe offre pas mal d’argent aux gens pour aller sur cette guerre, et ces gens-là qui n’ont pas d’argent, qui n’ont pas de perspective, qui n’ont rien dans ces régions éloignées et pauvres, il y a beaucoup de gens qui acceptent cet argent et vont à la guerre. Il y avait aussi… J’ai parlé à Strasbourg hier dans le cadre de la session de l’Assemblée parlementaire du Conseil de l’Europe, j’ai parlé avec une collègue qui travaille beaucoup avec des prisonniers de guerre des deux côtés. Donc elle a parlé beaucoup avec des prisonniers de guerre ukrainiens qui ont été libérés de la Russie et des prisonniers de guerre russes qui sont actuellement en Ukraine encore. Et elle m’a dit qu’il y a une autre raison pour le fait que le Ministère de la Défense russe prend tellement de représentants de ces minorités nationales, parce que apparemment ils disent que c’est psychologiquement vraiment difficile pour les russes de tuer les ukrainiens parce que c’est… parce qu’on est le même… on est les mêmes, ce sont des peuples très proches, comme tout le monde le sait. On a presque la même langue, la même religion, des siècles et des siècles d’une histoire commune… Mais si c’est quelqu’un qui vient d’une autre culture, apparemment, c’est plus facile. C’est ça ce que cette collègue m’a dit hier. J’ai jamais pensé à ce point-là. Pour moi c’était surtout économique, les raisons, mais maintenant qu’elle me l’a dit hier, j’ai commencé à réfléchir de ça aussi».
«Это абсолютно верно, что многие российские военные в Украине из этих республик: с Кавказа, с востока, из Сибири, и так далее. Причины скорее экономические. Когда мы говорили с госпожой вице-председателем, это очень бедные регионы. Разумеется, намного беднее Москвы и Санкт-Петербурга, но также и намного беднее регионов центральной России. И министерство обороны России предлагает людям немало денег, чтобы они отправлялись на эту войну, и эти люди в отдалённых и бедных регионах, у которых нет денег, у которых нет перспектив, у которых нет ничего, соглашаются взять эти деньги и идут на войну. Был ещё… Вчера в Страсбурге в рамках сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы я говорил с коллегой, которая много работает с военнопленными с обеих сторон. И она много разговаривала с украинскими военнопленными, которые были освобождены из России, и с российскими военнопленными, которые в настоящее время всё ещё находятся в Украине. И она мне сказала, что есть другая причина тому факту, что российское министерство обороны набирает такое количество представителей этих национальных меньшинств, потому что они, якобы, говорят, что русским психологически тяжело убивать украинцев, потому что мы такой же… мы такие же, это очень близкие народы, как всем известно: почти такой же язык, одна и та же религия, века и века общей истории… Но кому-то, принадлежащему к другой культуре это, якобы, легче. Это то, что мне вчера сказала коллега. Я никогда об этом не думал. Для меня причины скорее экономические, но после того, как она мне вчера это сказала, я тоже стал об этом думать».
„Je naprostá pravda, že mnoho ruského vojenského personálu na Ukrajině je z těchto republik: z Kavkazu, z východu, ze Sibiře a tak dále. Důvody jsou spíše ekonomické. Jak jsme si říkali s paní místopředsedkyní, jsou to velmi chudé regiony. Samozřejmě mnohem chudší než Moskva a Petrohrad, ale také mnohem chudší než regiony středního Ruska. A ministerstva obrany nabízí těmto lidem nemalé peníze, aby šli bojovat do téhle války – a ti lidé, kteří pocházejí z těchto chudých regionů, kteří nemají peníze, kteří nemají vyhlídky, kteří nic nemají, souhlasí s tím, že vezmou tyto peníze a půjdou do války… Včera ve Štrasburku na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy jsem mluvil s kolegyní, která hodně pracuje s válečnými zajatci z obou stran, a ona hodně mluvila s ukrajinskými válečnými zajatci, kteří byli propuštěni z Ruska, i s ruskými zajatci, a ona mi řekla, že je ještě jeden důvod, proč ruská Obrana rekrutuje tolik zástupců těchto národnostních menšin na Ukrajinu, protože prý prý je pro Rusy psychicky náročné zabíjet Ukrajince, protože jsme stejní… jsme stejní, jsou to velmi blízké národy, jak každý ví: skoro stejný jazyk, stejné náboženství, staletí a staletí společné historie… Ale pro někoho, kdo patří k jiné kultuře, je to údajně jednodušší. Tohle mi včera řekla kolegyně. Dosud jsem o tom nepřemýšlel. Myslel jsem, že ty důvody jsou spíše ekonomické, ale poté, co mi to včera řekla, jsem o tom také začal přemýšlet.“
Pár dní po tomto slyšení něčí neviditelná, ale velmi kompetentní ruka z mé odpovědi pečlivě vyřízla slova „údajně“ a „to prý říkají“; a nahradilo sousloví „velmi blízké národy“ sloganem “Rusko a Ukrajina jsou jeden národ“ – a v této podobě to vypustila na rozlehlé sociální sítě. Jediným obratným pohybem mé přetlumočení xenofobní logiky ruského ministerstva obrany vydala za můj vlastní názor a připsal mi Putinova slova o “jednom národu”, kterými ospravedlnil invazi na Ukrajinu. Není divu, že po takové “úpravě“ se moje věta “také jsem o tom začal přemýšlet“ dala vyložit tak, že jsem začal uvažovat stejně. Samozřejmě jsem přemýšlel (a stále přemýšlím) o tom, zda se ruské úřady ve své náborové politice mohou řídit podobnými, řekněme, úvahami.
Dodám, že ani jeden ze dvou desítek senátorů a novinářů z několika médií přítomných na slyšení neviděl v mých slovech nic “imperiálního“ – protože v nich nic “imperiálního“ nebylo.
Ze zásady nikdy nereaguji na provokatéry, lháře a “užitečné idioty“. Ale protože se objevily otázky i od několika lidí, kterých si vážím a jejichž názorů si cením, poté, co se objevil můj zfalšovaný „citát“ (včetně Alexandry Garmažapové, Taťány Jankelevič, Sergeje Čapnina, Antona Šechovcova), považoval jsem v tomto případě za důležité dát nad písmena i všechny tečky.
A ještě jedna věc. Chápu, proč byl minulý týden do éteru vypuštěn falešný „skandál“ kolem „nacionalisty a imperialisty Kara-Murzy“ (mimochodem, už je to legrační). Přímo to souvisí s prací mou a mých kolegů, včetně té neveřejné, v níž v poslední době došlo k důležitým pozitivním posunům. Bude zajímavé zjistit, kdo přesně se rozhodl udělat tuto „edici“ jako první.
OSM STATEČNÝCH – jak to funguje?
Já, Anna Valentová, píšu všechny články (kromě Běloruského okénka Martina Charváta a Historického okénka Pavla Veselského), překládám, ověřuji informace a shromažďuji data. V roce 2022 jsem spustila tento web. Ada Šatochinová dodala tvář novému webu, je autorkou všech infografik, vizualizuje a aktualizuje data na úvodní stránce a vymýšlíme spolu další možné způsoby, jak data srozumitelně prezentovat. To všechno pro bono a ve volném čase.
Měsíční náklady na provoz stránky činí zhruba 2500 Kč (pokud nepočítáme odpracovaný čas). Někdy je to o hodně více, někdy o něco méně. Zahrnují šablonu stránky, widget translator na webu, program na titulkování videí, předplatná, která potřebujeme pro ověřování nebo prezentaci našeho obsahu (Cyber Boroshno, Canva, X a nárazově i další) a i když to vypadá legračně, tak třeba i podstatnou část mých nákladů na připojení…
Příspěvky našich příznivců mnohdy nepokryjí ani tyto náklady, proto jsem se rozhodla vás všechny oslovit tímto způsobem. Kdyby se za měsíc podařilo vybrat tolik, aby Ada nemusela pracovat zadarmo a abych já mohla alespoň zčásti věnovat tomuto projektu čas, který si zaslouží, mohlo by se OSM STATEČNÝCH hodně posunout.
Nemáme žádný státní ani nestátní grant, žádný vstupní kapitál, nestojí za námi žádný jednotlivec ani organizace. Jsme jen my čtyři – Anna, Ada, Martin a Pavel. Podporují nás pouze ti, kteří náš projekt považují za smysluplný. Chceme, aby to tak zůstalo. Přidáte-li se, zvládneme toho víc. Děkujeme.
Anna
Pomáhají Ukrajině. Ukrajina pomáhá jim.
Pro nás na západě jsou neviditelní, nezařaditelní, odsouditelní, ignorovatelní.
Ruské hnutí odporu.