ÚVODNÍ SLOVO O NADĚJI

OSM ∞ STATEČNÝCH

ZA VAŠI I NAŠI SVOBODU

Název stránky se odkazuje na osm statečných Rusů, kteří vyšli 25. srpna 1968 na Rudé náměstí v Moskvě protestovat proti okupaci Československa. Riskovali pohodlí, bezpečí i budoucnost kvůli lidem, které nejspíš neznali. Kvůli něčemu, co přišlo až dvacet let poté. Proč?

Je to 55 let od chvíle, kdy se osm statečných Rusů s doma namalovanými transparenty vydalo na Rudé náměstí. Šli tam vyjádřit svou solidaritu s lidem Československa, který už od 21. srpna čelil invazi vojsk Varšavské smlouvy řízených Moskvou.

Ten příběh za mne sepsali povolanější, v tomhle případě Adam Hradilek, takže si dovolím krátkou citaci a zbytek velmi doporučuju k přečtení. (CELÝ ČLÁNEK)

Filoložka Larisa Bogorazová, akademik Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, překladatel a kritik umění Viktor Fainberg, studentka Taťána Bajevová a matematik Pavel Litvinov se posadili na zem a rozbalili transparenty s nápisy: „Ať žije svobodné a nezávislé Československo”, „Hanba okupantům!“, „Ruce pryč od ČSSR!“, „Za vaši i naši svobodu!“, „Ztratili jsme nejlepší přátele“. Vedle nich stála spisovatelka Natalie Gorbaněvská s tříměsíčním synem v kočárku a mávala československou vlaječkou.

Citát jsem vybrala proto, že je jmenuje. Všichni víme, jak silný rituál je čtení jmen o Jom ha-šo´a, jak kameny zmizelých přinášejí aspoň závan úlevy, že to není prostě jedno. Jména hrdinů jsou právě tak důležitá, jako jména obětí. Hrdina je ten, jako kdo bychom sami chtěli být. V momentech nerozhodnosti nás vzpomínka na těch osm může posílit. Učitel, který umí takový příběh vyprávět, může zasadit kus kuráže a cti do malých rozoumků.

Tvrdě si to tenkrát odnesli. Vězením, blázincem, vyhnanstvím. Nebyli jediní, kdo se ozval, v mnoha dalších zemích se protestovalo – a dokonce i v Sovětském svazu se jich našlo víc. Příběh “osmi statečných” je ikonický tím, že se tihle lidé vypravili přímo pod okna zrůdné moci, s vědomím, že si to sakra odskáčou; nesnesli představu, že by neudělali nic.


Máme tu to výročí, máme tu příklad obdivuhodného občanského hrdinství, za které bych moc ráda měla možnost každému z nich zvlášť poděkovat – a máme slogan z transparentu.

Takže na jejich počest a na počest toho nezměrnýho zástupu dalších, o ktereých zatím nic nevíme, čtete stránku jménem OSM ∞ STATEČNÝCH, jejím mottem je ZA VAŠI I NAŠI SVOBODU.

Přeju si, abyste tu četli o naději pro nás všechny. Na památku osmi statečných Rusů, kteří vyšli na Rudé náměstí protestovat proti zvůli – a k podpoře všech, kteří se odvažují dnes.

Moc děkuju, že jste tady.

Anna Valentová


Jednorázová podpora

(v libovolné výši)

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...