ÚVODNÍ SLOVO O NADĚJI

OSM ∞ STATEČNÝCH

ZA VAŠI I NAŠI SVOBODU

Název stránky se odkazuje na osm statečných Rusů, kteří vyšli 25. srpna 1968 na Rudé náměstí v Moskvě protestovat proti okupaci Československa. Riskovali pohodlí, bezpečí i budoucnost kvůli lidem, které nejspíš neznali. Kvůli něčemu, co přišlo až dvacet let poté. Proč?

Je to 55 let od chvíle, kdy se osm statečných Rusů s doma namalovanými transparenty vydalo na Rudé náměstí. Šli tam vyjádřit svou solidaritu s lidem Československa, který už od 21. srpna čelil invazi vojsk Varšavské smlouvy řízených Moskvou.

Ten příběh za mne sepsali povolanější, v tomhle případě Adam Hradilek, takže si dovolím krátkou citaci a zbytek velmi doporučuju k přečtení. (CELÝ ČLÁNEK)

Filoložka Larisa Bogorazová, akademik Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, překladatel a kritik umění Viktor Fainberg, studentka Taťána Bajevová a matematik Pavel Litvinov se posadili na zem a rozbalili transparenty s nápisy: „Ať žije svobodné a nezávislé Československo”, „Hanba okupantům!“, „Ruce pryč od ČSSR!“, „Za vaši i naši svobodu!“, „Ztratili jsme nejlepší přátele“. Vedle nich stála spisovatelka Natalie Gorbaněvská s tříměsíčním synem v kočárku a mávala československou vlaječkou.

Citát jsem vybrala proto, že je jmenuje. Všichni víme, jak silný rituál je čtení jmen o Jom ha-šo´a, jak kameny zmizelých přinášejí aspoň závan úlevy, že to není prostě jedno. Jména hrdinů jsou právě tak důležitá, jako jména obětí. Hrdina je ten, jako kdo bychom sami chtěli být. V momentech nerozhodnosti nás vzpomínka na těch osm může posílit. Učitel, který umí takový příběh vyprávět, může zasadit kus kuráže a cti do malých rozoumků.

Tvrdě si to tenkrát odnesli. Vězením, blázincem, vyhnanstvím. Nebyli jediní, kdo se ozval, v mnoha dalších zemích se protestovalo – a dokonce i v Sovětském svazu se jich našlo víc. Příběh “osmi statečných” je ikonický tím, že se tihle lidé vypravili přímo pod okna zrůdné moci, s vědomím, že si to sakra odskáčou; nesnesli představu, že by neudělali nic.


Máme tu to výročí, máme tu příklad obdivuhodného občanského hrdinství, za které bych moc ráda měla možnost každému z nich zvlášť poděkovat – a máme slogan z transparentu.

Takže na jejich počest a na počest toho nezměrnýho zástupu dalších, o ktereých zatím nic nevíme, čtete stránku jménem OSM ∞ STATEČNÝCH, jejím mottem je ZA VAŠI I NAŠI SVOBODU.

Přeju si, abyste tu četli o naději pro nás všechny. Na památku osmi statečných Rusů, kteří vyšli na Rudé náměstí protestovat proti zvůli – a k podpoře všech, kteří se odvažují dnes.

Moc děkuju, že jste tady.

Anna Valentová


Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Staňte se přáteli statečných

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora


Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)