Kreml využívá Interpol, aby se zbavil politických odpůrců. Příkladem jsou Čečenci bojující na straně Ukrajiny.
Seznam teroristů
Protirežimní Rusové v exilu i ve vlasti každý pátek s napětím sledují, kdo další se stal “zahraničním agentem” a kdo přibyl na Putinův seznam teroristů a extrémistů. S pobavením, někdy i zadostiučiněním, že zaškodili režimu tak citelně, že je bere vážně… Rizika možného pádu z okna jsou si vědomi od začátku a pouhá přítomnost na seznamu toho krom potenciální výše trestu při dopadení mnoho nemění.
Tohle páteční bingo má ale i svůj děsivý rozměr. Své o něm vědí především Čečenci bojující na straně Ukrajiny. Pokud se na seznamu mezinárodně hledaných teroristů objeví mezi údajnými členy ISIS další vousatý muslim s divokýma očima, téměř nikde ve světě se policie nebude rozpakovat tak nebezpečného teroristu zadržet a vydat do Ruska. A protože obavy jsou na místě a o čečenském boji za nezávislost se ve světě mnoho nehovořilo ani nehovoří, nad takovým člověkem se prostě zavře voda.
Na ruských seznamech teroristů se proto ocitají čečenští bojovníci za nezávislost, kteří v Rusku nic neodpálili ani neradikalizovali teroristické buňky Islámského státu – mnozí navíc žijí už mnoho let v zahraničí. Rusko si je prostřednictvím Interpolu může vymoci a doma je jako exemplárně potrestané zločince použít k upevnění moci.
Ahmed Zakajev
Příkladem je Ahmed Zakajev, důvěrník několika čečenských prezidentů, někdejší ministr zahraničí Čečenské republiky Ičkerie a účastník vyjednávání s ruským vedením o ukončení rusko-čečenské války, proti němuž je ze strany Ruska stále ve hře několik obvinění z terorismu a zůstává v mezinárodním pátrání. Britský soud ho Rusům v roce 2003 odmítl vydat a obvinění prohlásil za vyfabulovaná a politicky motivovaná.


Muslim Madijev
Před nedávnem byl z mezinárodního seznamu hledaných vyřazen jiný Čečenec, Muslim Madijev – velitel dobrovolnické jednotky “Ičkerie”, která jako součást praporu Džochara Dudajeva bojuje na straně Ukrajiny. Byl to mimo jiné i výsledek soustředěného úsilí ičkerijské organizace Čečenská sjednocená síla, působící ve Francii i po celém světě. Její členové také za osvobození Madijeva demonstrovali před budovou interpolu v Lyonu.
Důvodem jeho trestního stíhání v Rusku byl jeho rozhovor pro kanál Severokavkazské fronty 2. září 2022. Čečenské bezpečnostní síly poté dokonce unesly několik jeho příbuzných v Čečně. Čtyřiašedesátiletý Madijev se zúčastnil obou válek proti federálním silám v Čečensku a na straně Ukrajiny bojuje od roku 2016. Je zastáncem rozpadu Ruska a nezávislosti Čečenska.
Oficiální potvrzení o tom, že Interpol Muslima Madijeva vyškrtl ze seznamu mezinárodně hledaných osob, zveřejnila tisková mluvčí Čečenské sjednocené síly Fatima Sulejmanovová.






Gruzínští dobrovolníci z Kavkazské legie
Na podobně dobrý konec zatím teprve čeká případ Gruzínců Michaila Baturina a Lado Gamsachurdii z Kavkazské legie bojující na straně Ukrajiny. Jejich dobrovolnická účast v bojích v Kurské oblasti jim vynesla nejen zranění, ale i dvacetileté tresty v Rusku přišité v nepřítomnosti, zápis na seznam teroristů a mezinárodní pátrání. Za současného vedení Gruzie se tím pro ně stává smrtelným rizikem i návrat nebo dovolená ve vlasti, proruská vládní strana Gruzínský sen se jistě nebude rozpakovat je do Ruska vydat.
Nad kým se zavírá voda
Všichni jmenovaní jsou jistě vojáci a součást odboje. Učinili ve svém životě vědomé rozhodnutí, jímž se jim veškerá tato rizika stala denním chlebem. Jejich právní status je nejistý a závisí vlastně čistě na tom, kdo se v daném konfliktu stane vítězem. Přesto – nebo snad právě proto – se domnívám, že bychom měli pečlivě zvažovat, nad kým se právě zavírá voda. A pokud nemůžeme udělat nic víc, můžeme aspoň vědět, že existují.
OSM STATEČNÝCH – jak to funguje?
Já, Anna Valentová, píšu všechny články (kromě Běloruského okénka Martina Charváta a Historického okénka Pavla Veselského), překládám, ověřuji informace a shromažďuji data. V roce 2022 jsem spustila tento web. Ada Šatochinová dodala tvář novému webu, je autorkou všech infografik, vizualizuje a aktualizuje data na úvodní stránce a vymýšlíme spolu další možné způsoby, jak data srozumitelně prezentovat. To všechno pro bono a ve volném čase.
Měsíční náklady na provoz stránky činí zhruba 2500 Kč (pokud nepočítáme odpracovaný čas). Někdy je to o hodně více, někdy o něco méně. Zahrnují šablonu stránky, widget translator na webu, program na titulkování videí, předplatná, která potřebujeme pro ověřování nebo prezentaci našeho obsahu (Cyber Boroshno, Canva, X a nárazově i další) a i když to vypadá legračně, tak třeba i podstatnou část mých nákladů na připojení…
Příspěvky našich příznivců mnohdy nepokryjí ani tyto náklady, proto jsem se rozhodla vás všechny oslovit tímto způsobem. Kdyby se za měsíc podařilo vybrat tolik, aby Ada nemusela pracovat zadarmo a abych já mohla alespoň zčásti věnovat tomuto projektu čas, který si zaslouží, mohlo by se OSM STATEČNÝCH hodně posunout.
Nemáme žádný státní ani nestátní grant, žádný vstupní kapitál, nestojí za námi žádný jednotlivec ani organizace. Jsme jen my čtyři – Anna, Ada, Martin a Pavel. Podporují nás pouze ti, kteří náš projekt považují za smysluplný. Chceme, aby to tak zůstalo. Přidáte-li se, zvládneme toho víc. Děkujeme.
Anna
Pomáhají Ukrajině. Ukrajina pomáhá jim.
Pro nás na západě jsou neviditelní, nezařaditelní, odsouditelní, ignorovatelní.
Ruské hnutí odporu.