Právě si prohlížíte Památce Alberta Razina

Památce Alberta Razina

Památce Alberta Razina

Jan Palach nebyl jediným, kdo se pokusil probrat své spoluobčany z apatie sebeupálením. Jeho příklad strhl k následování nejen další obyvatele Československa, ale i Sovětského svazu. Stejný čin, který v tradici některých původních národů Ruska hraje podobnou roli jako japonské „harakiri“, na protest proti snaze putinovského Ruska asimilovat původní národy učinil i sociolog a etnograf Albert Razin. Přinášíme překlad krátkého článku k pátému výročí jeho smrti.

Před 5 lety, 10. září 2019, spáchal sebeupálení – „tipšar“ – na centrálním náměstí Iževska. Bylo mu 74 let. Byl to známý vědec. Aktivista obnovy udmurtštiny a národních zvyků. Snažil se zastavit lingvocid Udmurtů ze strany Moskvy.

Tipšar je forma extrémního protestu u Čuvašů a Udmurtů, aby byla zachována čest a důstojnost v situaci, kterou nelze napravit. Nejednalo se o sebevraždu, vědomý čin je zaměřen na zachování národní identity. My Ukrajinci tyto pocity Alberta Razina chápeme jako nikdo jiný, vždyť jsme sami kdysi zažili pokusy imperiálního centra zničit náš jazyk a národ. Všichni si pamatujeme hrdinský čin Olexy Hirnyka, který se upálil v roce 1978 na Tarasově hoře v Kaněvě na protest proti tehdy totální rusifikaci.

Věříme, že případ Alberta Razina bude pokračovat a že Udmurti, stejně jako ostatní národy zotročené Moskvou, budou svobodní.

Oleh Medunycja

Z angličtiny a ukrajinštiny přeložil Pavel Veselský

Překlad bez dodatků a úprav. Text nevyjadřuje postoj redakce.