Přihlásili se k útoku na Duginovo auto. Teď se představují světu

Národní republikánská armáda poskytla interview pro Kyiv Post (v angličtině)

Národní republikánská armáda (NRA), která se tento měsíc přihlásila k odpovědnosti za atentát na Darju Duginovou, včera podepsala Deklaraci o spolupráci s dalšími ruskými protiputinovskými a proukrajinskými skupinami. Ruský opoziční politik Ilja Ponomarjov se akce zúčastnil a dostal oprávnění podepsat deklaraci jménem NRA.

‚Aleksandr‘, vůdce NRA, diskutuje s Kyiv Post o cílech skupiny – postavit se proti probíhající ruské invazi a svrhnout Putinův režim prostřednictvím partyzánských bojů v ulicích Ruska.

Vybrala jsem to hlavní, celý článek tady. (předchozí články k tématu níže)

Jedná se o vůbec první rozhovor, který NRA poskytuje médiím. ‚Aleksandr‘ k tomu říká:

Žádná ruská média o nás nikdy nepsala – ani ta, která už z Ruska uprchla; prostě jsou všichni k smrti vyděšení.

O demokratické opozici:

Liberální ruská opozice mě nikdy moc nezajímala a osobně jsem se vždy považoval za samotáře. Za posledních deset let vzbuzovala veškerá legální opozice pouze lítost. Nyní budí jen hněv. Proč? Kvůli jejich zbabělosti a nečinnosti.

Ke skutečnému cíli atentátu na Duginovo auto:

Cílem pokusu o atentát byli oba propagandisté, stalo se ale, že druhá osoba, která do auta nasedla, nebyl Dugin, ale někdo jiný. Stále neznáme identitu této osoby. Přepočítali jsme se, ale cíl se podařilo splnit částečně. Ruský propagandista byl zlikvidován.

K Deklaraci:

Je to spíš gesto. Proč? Protože skutečná ruská opozice je nyní představitelná pouze ve dvou hypotetických situacích: v Rusku jako podzemní hnutí, nebo se zbraní v ruce po boku ukrajinské armády. Doufáme, že toto sjednocení bude signálem mobilizace jak NRA, tak ruských dobrovolnických jednotek.

O násilném svržení nebo „odstranění“ Vladimira Putina:

Ozbrojené svržení ruské vlády v tuto chvíli nepovažujeme za možné. Situace ještě nedozrála. Domníváme se, že sporadické útoky proti úřadům, jejich ideologům a jejich mediálním poskokům by mohly mezi ruské elity zasít zmatek. Pokud dojde k rozkolu mezi elitami, začnou pracovat na svržení Putinova režimu zevnitř, shora. A my, NRA, to uděláme zdola.

Spekulace o příznivcích NRA v ruské vládě a silových složkách:

V našich řadách jsou bývalí a hlavně současní příslušníci bezpečnostních a represivních orgánů. Mnoho lidí, většinou se jedná o nižší a střední hodnosti, není spokojeno s tím, co se děje v Rusku. Proč? Totální korupce a nepotismus: Povýšeni jsou pouze ti, kteří lízají zadnice těch u moci. Nikdo nechce vést skutečný boj proti zločinu.

Ale každý se bojí to otevřeně kritizovat. Takže raději nemluvíme, ale konáme. V tichosti.

Ke konci Putinovy moci:

Nevěříme v Putinovu prostou ztrátu moci. Z toho se nedostane. Když dopadne dobře, bude postaven před vojenský soud jako Miloševič. Když ne, bude popraven jako Ceaușescu.

K pochybnostem o NRA; k připisování jejích akcí jiným skupinám nebo dokonce FSB:

Ve FSB máme své vlastní lidi. Pro všechny je nějak snazší uvěřit konspiračním teoriím – souboj uvnitř Kremlu, britské zpravodajské služby a bůhví co ještě – než přiznat to, co je zřejmé: ruský lid začal demontovat Putinův režim.

Konec války na Ukrajině:

Válka musí skončit vítězstvím Ukrajiny. Jen tak je možná změna v samotném Rusku.

Co se stane s Putinem:

Putin bude odstraněn, jakmile bude pro elity nepohodlný. S největší pravděpodobností se to stane tiše a ustrašeně. Možná bude tři dny ležet ve svém kabinetu jako jeden z jeho předchůdců. Dost možná ale výměnou za úlevu od sankcí přijde o hlavu. Jinými slovy, ze staříka se stane padouch a bude obviněn ze všeho, co se stalo. No, určitě si to zaslouží. Jeho kumpáni se z toho však také nedostanou. Hlídáme každý jejich pohyb.About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...