Právě si prohlížíte Proč Ukrajina neuznává běloruskou exilovou vládu?

Proč Ukrajina neuznává běloruskou exilovou vládu?

Běloruské okénko Martina Charváta

Na ukrajinské straně bojují dva samostatné běloruské pluky. Přímo v ukrajinských jednotkách bojují další tisíce běloruských mužů i žen. Exilová vláda Svjatlany Cichanouské má v Kyjevě otevřenou stálou kancelář. Sama Svjatlana Cichanouská jezdí po celém světě, jedná s hlavami států a všude se snaží získat podporu pro běloruskou opozici a naopak zpřísnění sankcí pro Lukašenkův režim.

Na Ukrajině ještě nebyla. A neví se, jestli kdy bude.

Proč Ukrajina ignoruje svého přirozeného spojence v boji proti Rusku?

Trochu to objasnil nedávno zveřejněný rozhovor se členem ukrajinského parlamentu (který si nepřál být jmenován). Svjatlana Cichanouská podle něj není důvěryhodná a nedůvěryhodní jsou i někteří lidé kolem ní. V minulosti se prý několikrát nevhodně vyjádřila. Podobné názory prý mají i někteří další poslanci ukrajinského parlamentu.

Tak si to zrekapitulujme:

Svjatlana Cichanouská podle všech dochovaných a doložitelných faktů vyhrála běloruské prezidentské volby v roce 2020. Volby režim totálně zmanipuloval a za vítěze vyhlásil Lukašenku. Protesty statisíců občanů byly brutálně zmasakrovány. Lukašenka se nechal v utajení jmenovat prezidentem. Tuto volbu téměř žádný stát neuznal a Lukašenka tak není považován za oficiálního prezidenta.

Svjatlana Cichanouská byla donucena emigrovat, její muž je ve vězení.

V zahraničí začala budovat nezávislé organizační i politické struktury, což zatím vyvrcholilo vytvořením exilové vlády, a bojuje za svobodné Bělorusko.

V samých začátcích odporu, kdy hrozila otevřená ruská invaze, mimo jiné řekla, že Bělorusové vědí, že Rusko je jejich soused a že je jim jasné, že s ním musí nějakým způsobem vycházet. Že chtějí vycházet se všemi svými sousedy na západě i na východě.

Od té doby se situace změnila a i Cichanouská přitvrdila. Od začátku otevřené války na Ukrajině jednoznačně odsuzuje ruskou agresi, plně podporuje Ukrajinu v jejím boji a burcuje Bělorusy, aby se rozhodně nedali zatáhnout do války po boku Ruska.

Takzvaná železniční válka v Bělorusku, kdy obyčejní Bělorusové poškozovali železniční tratě, po kterých Rusové vozili techniku, vojáky i zásoby na frontu, podle odborníků značně přispěla k nezdaru ruské operace u Kyjeva.

Podle Oleksije Arestovyče, poradce kanceláře ukrajinského prezidenta, je postoj Ukrajiny k exilové běloruské vládě největší současnou ukrajinskou chybou v zahraniční politice.

Přejeme oběma stranám, aby našly společnou řeč, protože to by jednoznačně přispělo k porážce Ruska a navíc k likvidaci Lukašenkovy diktatury a osvobození Běloruska.

Ukrajina tím nemá co ztratit, může jen získat. Třeba dalšího bezpečného a demokratického souseda.