Sibiřská legie chce zlikvidovat “ruský svět”

Sibiřská legie vznikla v rámci Zahraničních legií Ministerstva obrany Ukrajiny 3. května 2023. Velitelem byl jmenován Vladislav Ammosov, profesionální voják, bývalý důstojník ruské armády, jeden ze zakladatelů “Kҩҥүl Sachalar Tumsүүlere” (“Shromáždění svobodných Sachů”). Ammosov chce, aby se Rusko rozpadlo a jeho rodné Jakutsko získalo samostatnost.

Vladislav Ammosov (45) se prostřednictvím Občanské Rady dostal jako dobrovolník na Ukrajinu.

Je velitelem Sibiřské legie, vznikající jednotky složené z Rusů jiné než ruské národnosti (z Uralu (Ťumeňská oblast), Sibiře – a Dálněvýchodního federálního okruhu Ruské federace).

Od dětství snil o tom, že se stane důstojníkem. V ruské armádě strávil 15 let. Sloužil na základě kontraktu v Čečensku, vytvářel plány na zničení nepřátelské infrastruktury a cvičil mladé důstojníky.

Teď si přeje rozpad Ruské federace a bojuje na straně Ukrajiny, aby se jeho rodné Jakutsko stalo “nezávislým a svobodným”.

(z interview pro “Cholod“, většina faktů biografie byla podle Ammosovových dokumentů ověřena)


Dříve pro mě byla celistvost země něčím nezničitelným. Moje rodina pochází z malé vesnice Myndagaj, 250 kilometrů od Jakutska. Jsem první tam od nás, kdo mohl odjet studovat do Moskvy a zapsat se na jednu z nejlepších technických univerzit v zemi. Rodiče byli velmi pyšní.

Samozřejmě jsem viděl problémy v naší republice, ale myslel jsem si, že “na vrcholu” v Moskvě vyřeší všechno, protože “oni” jsou chytřejší, vědí, co mají dělat. Poté, co jsem 15 let sloužil v ruské armádě a stal se kapitánem, změnil jsem názor: nyní chci, aby se všechny národní republiky staly nezávislými. Pak už nikdo nebude brát bohatství domorodým národům, nikdo nebude určovat, jak lovíme a jak žijeme. Čím dříve začneme boj za nezávislost, tím dříve k ní dojdeme. Za to bojuji na straně Ukrajiny. Chci, aby se Rusko rozpadlo.

Stále více jsem si myslel, že Rusko míří do propasti, neviděl jsem žádné vyhlídky, kromě rozpadu země, a říkal jsem si, že bych se měl pokusit zachránit sebe a svou rodinu. V roce 2019 jsem poprvé odjel pracovat do Polska. Byl jsem zasažen rozdílem mezi životem a tím, jak žijí v mém Jakutsku. Nikdo moc nepije, nikdo se neřeže, lidé žijí pro své potěšení, není v nich žádná vnitřní zloba. Vše bylo v pořádku až do února 2022, kdy začala válka.

Když začala válka:

Od prvního dne, 24. února 2022, jsem neměl stání, řádil jsem jako tygr – říkal jsem si, co mohu udělat? Chtěl jsem jít jako dobrovolník, ale zastavila mě rodina, práce, děti. Na Facebooku jsem našel ukrajinskou rodinu na hranicích s Polskem, která potřebovala pomoc, nasedl do auta, přivezl je do Varšavy, naše firma jim pomohla s bydlením. Stále žijí s námi.

Každý den jsem se přesvědčoval, že válka neskončí, dokud se země nerozpadne. I kdyby ukrajinská armáda dosáhla svých hranic z roku 1991, Rusko to nezastaví. Tehdy jsem si uvědomil, že chci bojovat proti Rusku.

Hledal jsem, jak to udělat, jel jsem na Druhé fórum svobodných národů Ruska, které se konalo v Praze. Na fóru jsem všem řekl, že musíme vzít zbraně a nejprve bránit Ukrajinu, a pak jít vybojovat nezávislost naší vlastní republiky. Ale všichni kolem byli připraveni diskutovat pouze o akcích po skončení války – a nikdo nenavrhl, jak tuto válku ukončit.

Na konci roku 2022 jsem se dozvěděl o vzniku Občanské Rady a setkal se s Denisem Sokolovem.

Občanská Rada je politické sdružení, které pomáhá ruským dobrovolníkům zapojit se do ozbrojeného odporu na straně Ukrajiny. Občanská Rada vydala svůj manifest v listopadu 2022, následně otevřela mobilizační centrum; od té doby, dle vyjádření organizátorů, vyslali na Ukrajinu dvě vlny dobrovolníků. Sdružení až donedávna spolupracovalo na výcviku dobrovolníků s Ruským dobrovolnickým sborem. Občanská Rada plánuje vytvořit samostatné regionální a národní organizace občanského odporu. Cílem Občanské Rady je osvobozenecká armáda a změna režimu v Rusku po vítězství Ukrajiny.

Občanská Rada dokázala téměř nemožné: během aktivního nepřátelství se dohodl s Ukrajinou na přijetí Rusů do ozbrojených sil Ukrajiny. Byl jsem pozván na rozhovor do Varšavy, kde komunikují s každým kandidátem osobně. V lednu už jsem byl na území Ukrajiny, v první várce zaslané přes Občanskou Radu.

Leden a únor 2023 byly věnovány kontrolám Ukrajinců a výcviku. Nejprve jsme měli teoretické studium, beze zbraní. Poté, co jsme byli prověřeni, začal výcvik střelbou z různých typů zbraní. A v dubnu 2023 už jsem byl poslán do první linie.

“Chci, aby lidé nasáli vůni svobody”

Strávil jsem měsíc přímo v bojové zóně. Byl na směru Doněck a Záporoží. Naše jednotka není součástí pravidelné armády Ozbrojených sil Ukrajiny, jsme dobrovolníci. Lákají nás některé samostatné úkoly: průzkumy, přepadení, obsazení pozic v “šedé zóně”. Obvyklá rutinní vojenská práce.

Po 15 letech v ruské armádě nyní bojuji proti Rusku, ale nemám pocit, že bych střílel do vlastních lidí. Pro mě je v této válce vše jasné: bojuji s nepřáteli Ruska. Střílím na útočníky, kteří přišli na území Ukrajiny.

Když jste ve válce, není čas přemýšlet o nějakých morálních problémech. V bitvě myslíte jen na to, abyste zůstali naživu a vyhráli, střílíte po všem, co se hýbe. Pokud trpíte výčitkami svědomí, budete prostě zastřeleni.

V poslední době mnozí slyšeli o Ruském dobrovolnickém sboru – jednotce Rusů, kteří bojují na straně Ukrajiny. Kam ale mají jít Rusové jiné než ruské národnosti? Dokonce i mezi Rusy, kteří se nyní dobrovolně hlásí k boji na Ukrajině, si všímám “ruského světa”: neúcty k lidem, nepotismu. Chci, aby z nich byl po kapkách vytlačen tento “ruský svět”, aby viděli, co by mohlo být jinak.

Stejně smýšlející lidé a já jsme se rozhodli vytvořit “sibiřskou legii”, aktivně vyzývám Jakuty, aby následovali můj příklad a chopili se zbraní. Chci, aby lidé nasáli vůni svobody, demokratických hodnot, které jsou na Západě.


Jsem si jist, že úkol zničit Rusko je proveditelný. Samozřejmě hned poté se sníží životní úroveň a dojde k hospodářské krizi, jako tomu bylo po rozpadu SSSR. Ale vyhlídky budou.

Myslím, že až se Jakutská republika stane svobodnou, přijedou do regionu žít zpět Jakutové z celého světa: z Ameriky, Francie, Německa. Protože uvidí příležitosti udělat něco užitečného pro své lidi ve své domovině.


Stránka OSM STATEČNÝCH se snaží informovat o Rusech bojujících proti Kremlu. Dění v příhraničních oblastech, na Ukrajině i uvnitř Ruska nabírá na obrátkách; aby s ním naše stránka udržela krok, potřebuje Vaši podporu.

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...