„Rusko je gulag, totalitní stát, jedinou možnou politikou je tam násilný odpor.“ Roman Popkov, Rospartizan
Partyzáni a podzemí
Na pozadí brutálního potlačování mírových protiválečných iniciativ začalo vznikat ruské partyzánské hnutí. Jde o organizované partyzánské buňky (Černý most, Algiz, Skrepač, Partyzánské hnutí Kubáň, Právo síly, Bílý medvěd, hnutí spojené s Legií Svoboda Ruska, Rospartizan), ale i o jednotlivce.
„Aktivatica“ neustále monitoruje protiválečnou činnost Rusů, včetně žhářství vojenských registračních a odvodových úřadů a administrativních budov, komunikačních zařízení a vojenských objektů, žhářství a výbuchů železniční techniky, v některých případech vedoucích k vykolejení vlaků.
Rok 2022
V roce 2022 partyzáni nejčastěji útočili na vojenské evidenční a odvodové úřady: v průběhu roku bylo zaznamenáno 77 pokusů o zapálení vojenských evidenčních a odvodových úřadů a dalších objektů ministerstva obrany.

Rok 2023
V roce 2023 došlo k sabotážím na železničních tratích nejméně ve 45 regionech – od Kaliningradu po Chabarovský kraj. Jde se o více než 130 partyzánských akcí. Vedla Moskva a Moskevská oblast, Petrohrad, Rostov, Čeljabinsk a Novosibirská oblast.
Celkem bylo v roce 2023 zaznamenáno více než 230 přímých akcí – kromě sabotáží na železnici šlo o žhářské útoky na vojenské registrační a náborové úřady, komunikační zařízení, energetická a vojenská zařízení a také aktivní boj proti vizuálním symbolům vojenské agrese a proválečné propagandy.
Aktivisté ničili transparenty, zapalovali auta s písmenem Z a pomocí hackerských útoků měnili proválečnou propagandu na reklamních obrazovkách na protiválečnou.
Největší partyzánskou operací na ruském území v roce 2023 byl výbuch v tunelu na úseku Itykit-Okusikan v Burjatsku, jímž se z KLDR přepravuje munice pro ruskou armádu.

Rok 2024
V roce 2024 jsme zaznamenali minimálně 145 přímých akcí, z toho 78 sabotáží na železničních tratích. Seznam objektů napadených partyzány se výrazně rozšířil. Jedná se o vojenská letadla a vrtulníky, vojenské nákladní automobily KAMAZ, komunikační věže, trafostanice, elektrické vedení, vojenské a chemické závody, ropné rafinerie a sklady ropy.
V důsledku partyzánské operace vznikl požár na základně Afrického sboru v Molkinu: shořely dokumenty a komunikační zařízení v hodnotě stovek milionů rublů.

Status dopadených partyzánů
Partyzáni bývají po dopadení uvěznění ponecháni bez pomoci, jíž se dostává ostatním politickým vězňům, pozornost veřejnosti přitahují také mnohem menší. Jména mnohých jsou zcela neznámá, protože bezpečnostní složky zveřejňují pouze fakta o zadržení, aniž by uváděli příjmení zadržených; lidskoprávní aktivisté musí tyto lidi hledat, často i několik měsíců.
Lidskoprávní projekt „Podpora politických vězňů. Memorial“, který se řídí mezinárodními kritérii, začal uznávat některé účastníky přímých partyzánských akcí jako politické vězně. V tuto chvíli se jedná již o více než 20 osob.