Povstání v kengirském gulagu (2. díl)
Gulag v Sovětském svazu sloužil k trestání zločinců a odpůrců režimu, a zároveň jako zdroj levné pracovní síly. Druhý účel systém koncentračních táborů přestal plnit díky vzpourám vězňů. Jedním z největších protestů v gulagu bylo povstání v kazašském Kengiru. Ukrajinská historička Lesja Bondaruk napsala předmluvu ke knize o této události, a současně článek, který Kengirské povstání poměrně důkladně mapuje. Vzhledem k jeho rozsahu jeho překlad přinášíme na pokračování.
Zpět na předchozí díl
Vůdci povstání
V Konspiračním centru většinu tvořili nacionalisté z Ukrajiny, pobaltských států a Kavkazu. Ve vyšetřovacích dokumentech je toto centrum zobrazeno jako nejdůležitější. Vyšetřování uvádí pouze zástupce centra – jména všech jeho účastníků se tedy nepodařilo zjistit.
Povstalci za jednoho z hlavních organizátorů a inspirátorů svého odporu označili Mychaila Soroku, autora Hymny Kengirského povstání. Jméno Soroky však v dokumentech povstání není: z konspiračních důvodů nebylo jeho jméno zmíněno v žádných řídících strukturách. Všichni věděli, že zakončení a důsledky povstání jsou krajně nejisté.
Autorita Mychaila Soroky byla mezi politickými vězni různých národností tak velká, že se k němu chovali s hlubokou úctou a chránili ho. Hlavní odpovědnost ležela na bedrech těch, kteří jednali otevřeně.
Podle vyšetřovací verze byla struktura vedení povstání následující: hlavním řídícím orgánem bylo Konspirační centrum. Středisko bylo podřízeno vězeňské komisi a třem oddělením: vojenskému, bezpečnostnímu a propagandistickému.
Konspirační centrum zastupovalo pět vězňů: litevský nacionalista Jonas Kondratas, člen Organizace ukrajinských nacionalistů Vitalij Skiruk přezdívaný „Us“, kaplan Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Omeljan Sunyčuk, Kavkazan Vachajev a člen UPA Herš Keller.
Až dosud zůstává záhadnou postava Herše Kellera (1924-1956) – Žida, který během války přišel o celou svou rodinu, sám dokázal utéct z německého tábora a připojil se k ukrajinskému podzemí. Jako voják UPA od léta 1943 na podzim 1944 padl do sovětského zajetí a byl odsouzen k 10 letům táborů. Ve vazbě dostal další dva tresty, jeden z nich za vraždu udavače. Během povstání vězňů Stěplagu se Herš Keller stal jedním z jeho organizátorů a řídil oddělení výroby zbraní pro sebeobranu. Právě proto byl odsouzen k zastřelení.
Členka vězeňské komise Hanna Michajlevyčová, která po celý život uchovávala krví napsané vyznání lásky, vzpomínala, že Keller byl ve skutečnosti Ukrajinec Vasyl Pendrak. Tvrdila, že Vasyl-Herš pocházel z osady Oherci v obci Lisko (dnes území Polska). Myslí si to i moskevský badatel Kengirského povstání Nikolaj Formozov. Motivy, proč se tato osoba skrývala za cizím jménem, však nejsou zcela jasné.
Kengirská povstalecká komise byla vytvořena především pro jednání s táborovou správou. Správě tábora předložili řadu požadavků, z nichž mnohé byly politické. Zásadním požadavkem účastníků Kengirského povstání v roce 1954, stejně jako těch v Norilsku a Vorkutě v roce 1953, byl příjezd zplnomocněné komise z Moskvy za účasti zástupce ÚV KSSS. Ne proto, že by naivně věřili v „dobrého krále“ nebo generálního tajemníka – tato podmínka umožňovala „získat čas“.
„Uvědomovali jsme si, že se stáváme jakýmsi štábem, a uvědomovali jsme si v tomto ohledu veškerou odpovědnost. Chápali jsme realitu, že naše neposlušnost může být potlačena těmi nejkrutějšími prostředky a že jedině příjezd vysokých představitelů z Moskvy může vedení tábora uklidnit a poskytnout záruky proti novému řádění. Věřili jsme v úspěch,“ vzpomínal člen komise Armén Vagaršak Batojan.
O vedení komise pro jednání s táborovou správou se přihlásil bývalý rudoarmějec Rus Kapiton Kuzněcov, propuštěný povstalci 18. května z vazby. Turganbek Allaniyazov popisuje jeho životopis a často odkazuje na jeho podrobné přiznání sepsané bezprostředně po potlačení povstání, kde ze všeho obvinil ukrajinské nacionalisty.
Důvěru v něj političtí vězni neměli, protože podle Solženicynova tvrzení v knize Souostroví Gulag se v táboře připojil k malé skupině komunistů. Následně zástupci Konspiračního centra vyměnili několik členů komise za své důvěrníky a Kuzněcovovi byla pod záminkou bezpečnosti přidělena osobní stráž, aby ho udržela pod neustálou kontrolou, aby z tábora neutekl. Nechali ho však v pozici šéfa komise povstalců, aby povstání nemělo výrazný protisovětský a protiruský charakter, a tak uchránili před budoucími represemi a pomstou kárného systému co největší část aktivních účastníků povstání.
V dokumentech citovaných Turganbekem Allaniyazovem se uvádí, že Kuzněcov prohlásil: „Nezáleží na tom, kdo přijede a jestli vůbec přijede. Důležité je, kdo pokojně a bez následků pro vězně obnoví normální život v táboře.
Ohledně svého předsednictví v komisi vězňů pod plnou kontrolou Konspirativního centra Kuzněcov napsal: „Musel jsem hrát nedůstojnou roli umělce, ale ne loutky… Uznávám svou vinu, že jsem se účastnil povstání a byl jsem předsedou komise a navzdory mému úsilí se mi nepodařilo dosáhnout propuštění vězňů do práce.“
Jak vidno, jeho hlavním cílem je ukončit povstání a nastolit pořádek v zóně, dosáhnout odchodu vězňů… Organizátoři povstání měli jiný cíl – boj za usnadnění života vězňů Kengiru a gulagů obecně.
Organizátoři povstání na ochranu zóny postavili lidi, kteří měli vojenské zkušenosti – pobaltské „lesní bratry“ a příslušníky Ukrajinské povstalecké armády, pomáhaly jim úderné oddíly Čečenců. Zajatci byli špatně vybaveni oblečením, a tak se rozhodli stráž, na kterou byla kladena největší zodpovědnost, obléknout jako první. Dokumenty vyšetřovatelů opakovaně svědčí o tom, že pod vedením Vitalije Skiruka byly na pokyn Kellera a Slučenkova z materiálu z hospodářského dvora vězňům-ochráncům Stěplagu ušity boty a uniformy jako uniformy UPA.
Ve skutečnosti to bylo obyčejné oblečení, možná jen ozdobené něčím, co odlišuje stráž od ostatních vzbouřenců Kengiru. Šít něco jako uniformy neměl čas a odpovídající možnosti v technickém vybavení. Podzemní partyzánská UPA navíc oficiálně neměla vlastní uniformy, jen jednotlivá oddělení si šila vlastní uniformy podle jednoho vzoru, a k nim vyráběli odznaky. Charakteristickým znakem příslušnosti k UPA zůstaly kožené popruhy s trojzubci na přezkách, čepice (mazepinky, kulichy, petljurovky, kšiltovky aj.) s kokardami s trojzubcem a také pruhy na stejnokrojích. A jejich výroba v podmínkách koncentračního tábora byla ještě těžší.
Téma „uniformy UPA“ v Kengiru je proto často obsaženo ve Skirukově obžalobě, aby mu byl uložen tvrdší trest za jeho aktivní roli v povstání. Vitalij Skiruk byl jediným z vůdců Kengirského povstání odsouzených k zastřelení, kterého nakonec ušetřili. Během vyšetřování napsal žádost o milost předsedovi Nejvyšší rady Klimentu Vorošilovovi. Trest smrti byl změněn na nový trest odnětí svobody.
Poprvé byl Vitalij Skiruk odsouzen v roce 1948 za organizaci podzemní skupiny OUN. Tehdy studoval na pedagogické škole v Lucku. Z vězení byl propuštěn v roce 1966. Dočkal se vyhlášení nezávislosti Ukrajiny, byl členem Volyňského bratrstva vojáků UPA. Bydlel v Lucku, kde v roce 1998 zemřel.
Mimořádný talent během povstání prokázal ukrajinský politický vězeň Anatolij Kostryckyj. Narodil se v roce 1927 ve městě Velký Tormak v Záporožské oblasti, vzdělání – sedm tříd. Pro protisovětské politické přesvědčení byl v roce 1949 odsouzen vojenským tribunálem Tauridského válečného okruhu (články 58-1″a“ a 182.1 trestního zákoníku RSFSR) na 25 let vězení.
Anatolij Kostryckyj byl vynikající odborník na radioelektrotechniku. Pro vzbouřence Kengiru vyrobil rozhlasový vysílač, mikrofony a reproduktory, které umístil na baráky. Když byla zóna v červnu 1954 odpojena od elektrické sítě, vytvořil Kostryckyj mini-elektrárnu. Navázal také telefonní spojení mezi místnostmi členů Komise a štáby povstání, vybavil přepínač, vyškolil telefonistky. Na žádost Engelse Slučenkova nakreslil Anatolij Kostryckyj schéma samopalů a podomácku vyrobeného granátu a také vybavil dílnu na výrobu chladných a střelných zbraní.
Výstavba barikád a výroba zbraní pokračovala v povstaleckém táboře nepřetržitě, protože vězni chápali, že je před nimi střet s vojsky moci.
V noci se vzbouřenci obraceli na vojáky shromážděné u zóny s výzvami, aby nestříleli na vězně, vysvětlovali jim své požadavky.
Pod vedením propagandistického oddělení vypouštěli političtí vězni draky s letáky, kde informovali obyvatele Kazachstánu o povstáních a požadavcích na vládu.
Mychailo Soroka uspořádal sbor, který zahrál „Hymnu Kengirského povstání“ na jeho slova a melodii, „Milujte Ukrajinu“ na slova Volodymyra Sosjury, „Sokoli, sokolové, postavte se do řad“, a také písně jiných národností.
„I když jsme žili v hladomoru, necítili jsme to. Žili jsme emocemi. Bohoslužby, modlitby, zkoušky sboru, koncerty a připravenost každou minutu jít na barikády. Nebyl čas myslet na jídlo! Jaké to byly zajímavé koncerty! Zúčastnily se jich všechny národnosti,“ vzpomínala Emilia Wojciechowiczová-Rafalská, která během povstání mezi uvězněnými muži našla svého otce.
„Vzpoura samců“?
Turganbek Allaniyazov v textu své studie často cituje zajímavé a živé vzpomínky básníka Jurije Grunina. Nicméně právě od Grunina se v tisku rozšířila verze o Kengirském povstání jako o „vzpouře samců“.
Turganbek Allaniyazov píše: „Grunin se zcela oprávněně domnívá, že důvodem bylo skupinové sexuální dobrodružství zlodějů a banditů ‚s důmyslně promyšleným začátkem a nepředvídanými oběťmi po rozvoji tohoto dobrodružství‘“.
Je důležité, že Grunin zároveň jasně definoval a formuloval algoritmus událostí: „Mladí zloději a bandité zorganizovali svůj první hod třemi stěnami, ale chyběla jim logika, jak finále vypočítat. Ovládl je slepý chtíč. A pak – valící se sněhová koule, která se zvětšovala, zabírala stále více prostoru a zrychlovala otáčky. Už ji nemohli zastavit ani samotní vězni, ani ochranka. Tuto kouli mohlo rozbít jen použití úderných sil.“ Grunin o spiknutí skupiny politických vězňů s kriminálníky nevěděl.
Láska v Kengiru má zajímavý příběh. Mladí chlapci a dívky byli uvězněni, byli odděleni zdmi a ostnatým drátem po různých zónách, ale nacházeli cesty k seznámení a srdečným pocitům. Milenci přehazovali přes ploty poznámky, předávali je dozorcům, v tajných skrýších nechávali kusy papíru. V těch poznámkách hledali krajany, příbuzné, přátele, ale nacházeli i své milované.
Jurij Grunin se také ve vězení setkal s láskou svého života. Je pravda, že tato láska má málem velmi šťastné finále. Grunin prošel těžkou zkouškou nacistického věznění. Pracoval na opravě silnic. Ale to, co musel zažít v gulagu, bylo mnohem krutější. V sovětském koncentračním táboře měl odčinit vinu za pobyt v německém zajateckém táboře.
Po propuštění z nacistického zajetí měl Jurij možnost zůstat v anglické okupační zóně a později se stát plnoprávným občanem Evropy. Mladý muž však podlehl sovětské propagandě a vrátil se do vlasti. Chtěl se stát slavným sovětským básníkem. Když se dozvěděl, že je básníkem, jeho sovětští „bratři“ mu připsali autorství Vlasovské hymny (později se ukázalo, že hymna byla úplně jiná – píseň „Za zemi, za svobodu, za lepší osud“ z opery Tichý Don). Někdo si vysloužil hvězdičky na čekistické výložky – chytili opěvovatele vlasovského hnutí. Ve skutečnosti Grunin neměl s Vlasovci nic společného. Na základě tohoto obvinění však dostal deset let vězení v gulagu.
V době vypuknutí povstání měl Jurij Grunin za sebou 12 let nacistických a sovětských táborů. Do propuštění mu zbýval necelý rok a už ho ani nevodili do konvoje. Bylo mu 33 let, když se prostřednictvím korespondence seznámil a zamiloval do dívky Hanny ze západní Ukrajiny, odsouzené na takzvaný „banderovský standard“ – 25 let. Během Kengirského povstání se setkali a byli spolu. Také jí brzy vypršela vazba, plánovali spolu žít ve vyhnanství. Grunin odešel v roce 1955 a začal pracovat jako architekt v Žezkazganu. Jeho milá po roce odešla, ale nechtěla se za Grunina vdát. Žila odděleně v ubytovně, počkala na odchod svého krajana Levka a odjela s ním na Ukrajinu.
V budoucnu měl každý z milenců z Kengiru svůj rodinný život, korespondence po sedmi letech skončila. Naposledy se setkali v roce 1991 v Žezkazganu během sjezdu účastníků povstání. Jurijovi bylo sedmdesát, Hanně o šest let méně. Potkal ji na letišti, pět dní byli zase spolu šťastní. Posléze si dopisovali a za pár let zemřela.
Během Kengirského povstání se podle vzpomínek mnoha očitých svědků vždy konaly bohoslužby kněží různých vyznání. A často museli oddávat chlapce a dívky, kteří se setkali během vzpoury. A tak jednoho dne katolický kněz Anton Kujava sezdal Maďara německého původu, lékaře Ference Varkonyiho a ukrajinskou dívkou z Luhanska Olgu Ljadskou. „Chci, abychom byli spolu v nebi,“ řekl tehdy své milé Ferenc. Jejich osud dopadl tragicky a šťastně zároveň. Tragicky – protože se po povstání neviděli, ale šťastně – protože se jejich rodině narodila dcera.
Jako školačka byla Olga Ljadská v době nacistické okupace zatčena Němci pro podezření z účasti ve skupině partyzánů. Matka zázrakem přesvědčila katy, aby dceru pustili za výkupné. V roce 1943 po nástupu sovětské moci NKVD nejprve vyslýchala zatčenou dívku, proč ji Němci propustili. Důkazů bylo málo a mohla být propuštěna. Přesto s jejím osudem zahrála zlý vtip literatura. V pookupačním Krasnodonu lidé živě diskutovali o nacistické popravě mladých partyzánů. Následně vzniklo dílo „Mladá garda“, kde Olgu Ljadskou autor románu Alexandr Fadějev vylíčil jako prototyp zrádkyně. Dívka byla odsouzena k deseti letům vězení.
V Kengiru se Olga setkala s vězněm Ferencem Varkonyim, který pracoval v ošetřovně. Milenci si nejprve dopisovali a během povstání se setkali a založili rodinu. „Co to bylo za svátek! Bylo tam hodně lidí. A po nás se vzali Estonci, Lotyši a pak ještě Ukrajinci,“ vzpomíná Olga, která nyní žije v Kyjevě.
Po povstání se Olga a Ferenc ztratili a byli rozvezeni do různých táborů. V roce 1955 byl Ferenc Varkonyi vyměněn za sovětského rozvědčíka a usadil se v Německu. Tam jako první (dávno před Solženicynem!) informoval svět o Kengirském povstání.
Olga byla spolu s dalšími těhotnými ženami poslána do Tajšetu a odtud dalších 20 kilometrů, v mrazu, hnána v pochodu do speciálního tábora. Hlídač s ní soucítil, a tak jí v těžkých chvílích dovoloval odpočívat na saních, když se nikdo nedíval.
13. února 1955 se narodila Olena – dcera Ference a Olgy. Počátkem 70. let si Olga s Ferencem dopisovali, žádal, aby k němu přivezli dceru. Nicméně korespondenci se „zahraničím“ bedlivě sledovala KGB, Olga začala být předvolávána k výslechům. Bála se, že ji s Olenkou znovu pošlou do tábora, bála se i o osud manžela. A napsala mu, že se vdala a požádala ho, aby je už neobtěžoval.
Dopisy na Ukrajinu přestaly chodit. A důvody k nebezpečí byly. Ferenc totiž pracoval v Mnichově pro maďarskou redakci Rádia Svobodná Evropa. Ve skutečnosti však Olga nikdy neměla jiného manžela – celý život zůstala věrná první lásce. Ferenc Varkonyi-Leber zemřel 27. června 1987. Byl ženatý, ale děti neměl.
Přejít na následující díl