Partyzánská iniciativa Černý most se přihlásila k účasti na zapálení budovy oddělení pohraniční stráže FSB v Rostově na Donu 16. března.
Zpravodajský web „Vot Tak“ hovořil s údajným původcem útoku.
„Převzít odpovědnost zní hloupě, jako byste se něčím provinili a napsali přiznání. To FSB je viníkem a nese odpovědnost, partyzáni přinášejí viníkům odplatu, dělají správnou věc,“ uvedlo v prohlášení partyzánské hnutí Černý most.
Černý most nazval svou účast na akci vedoucí k výbuchu rostovské budovy pohraniční služby FSB „spoluautorstvím“ – tato diverze, jak iniciativa tvrdí, je primárně spojena s osobou, která jejím členem není. „Naše skromné spoluautorství spočívá v tom, abychom dali člověku důvěru, že není proti systému sám. A také v určitém rozšíření jeho technických možností,“ uvedl Černý most.
Oficiální verze FSB říká, že 16. března došlo v důsledku vznícení paliva a maziv k výbuchu v garáži pohraniční kontroly. Očití svědci toho dne uvedli, že před vypuknutím požáru slyšeli zvuk exploze.
Partyzáni vysvětlili, že šlo o žárovku, která vyhořela a praskla v nádobě s acetontriperoxidem – třaskavou směsí. Nádoba se žárovkou byla umístěna do větší nádoby – se třemi kilogramy další třaskaviny, ammonalu.
Jak řekl „Vot Tak“ partyzán s volačkou Escobar (který tvrdí, že směsi odpálil), akce se připravovala asi měsíc a další měsíc byl věnován nákupu potřebných látek a komponentů. Podle diverzanta jsou všechny komponenty „naprosto běžně k dostání v obchodech“ a schéma montáže výbušného zařízení lze snadno najít na kanálech (např. Telegram, pozn. red.) radikálního protestu. Nejnáročnější byla podle něj výroba rozbušky – „to je docela náročné“: je nutné velmi přesně udělat otvor do žárovky, aniž by se poškodila spirála, pak ji naplnit iniciační trhavinou a složit celou strukturu.
Náš host říká, že výbušný mechanismus nevnesl dovitř budovy – vybral „dobré místo“ venku poblíž garáže, aby se vyhnul kamerám CCTV.
„Zpočátku panovala trochu nejistota, zdálo se, že IED [improvizované výbušné zařízení] možná nebude fungovat,“ říká Escobar.
Nyní plánuje zaútočit na náročnější cíle a vytvořit organizovanou diverzní skupinu pro koordinovanější a efektivnější práci.
Escobar vysvětluje, že si jako objekt útoku vybral budovu FSB, protože právě zaměstnanci této struktury fabrikují kriminální případy vůči nevinným lidem, mučí opozičníky a fyzicky likvidují „konkurenty“. „FSBščikové si svou nepostižitelnou zvůlí a krutostí lidovou mstu zasloužili,“ je přesvědčen partyzán.
Přímé akce jsou podle něj důležité, protože jiné způsoby protestu jsou v Rusku buď ignorovány, nebo nemají dostatečný efekt. „Dá se říci, že nám úřady nenechaly jinou volbu, než proti tomuto režimu protestovat radikálními metodami. Mírné protesty rozeženou, opozici označí za extrémisty,“ uvedl náš zdroj.
Dodává, že do partyzánského hnutí se lze zapojit různými způsoby – jako průzkumník, operátor, inženýr, nebo přímo jako vykonavatel akce.
Od FSB, ministerstva pro mimořádné situace ani vyšetřujících orgánů nebyly žádné oficiální informace o počtu úmrtí v důsledku požáru. Server 161.ru (s odvoláním na zdroj z oblasti vymáhání práva) však informoval o čtyřech mrtvých a nejméně pěti zraněných. Předtím o třech mrtvých psal Interfax s odkazem na záchranné služby. Zda šlo o zaměstnance resortu nebo civilní osoby, není uvedeno. Podle Bazy byli zraněni minimálně dva zaměstnanci skladu.
Escobar vysvětluje, že akce byla namířena přímo proti FSB, „jsme partyzáni, ne teroristé, nezabíjíme civilisty,“ říká. Při jakékoli podobné operaci však mohou neúmyslně utrpět i náhodné oběti.
Aljona Lobankova, „Vot Tak“