K těmhle řádkům mě paradoxně “dohnal” Váš zájem :).


Před časem, přesněji 24. února, začala válka.

Všichni jsme byli vděční za každej kus dobrý informace – pomáhalo nám to v naší bezmoci; zorientovat se, udělat si představu, kde lze přiložit ruku k dílu – a kde to nejspíš nemá smysl a člověk to musí nechat na někom, kdo umí to, co je právě tam potřeba. A na sítích začaly rašit zdroje takovejch informací.

O nějakej čas později, přesněji začátkem dubna, jsem u některýho takovýho zdroje narazila na video, kde vypovídali ruští zajatci, o svým působení na Ukrajině, o svým postoji k němu, byl to nesmírně silnej zážitek, jedno video mi nestačilo, našla jsem si další, snažila jsem se to pochopit… A tam jsem narazila na video ze stejnýho ukrajinskýho Interfaxu, kde byli chlapíci v maskách a oznamovali, že pomůžou Ukrajincům a pak vypráskají Putina.

Prošmejdila jsem celej internet tam a zpátky a nikde jsem o nich nic nenašla. Tak jsem o nich napsala – založila jsem si blog, přišlo mi to úplně nezbytný, přišlo mi, že si zasloužej, aby o nich aspoň někdo věděl… Oni se začali rozrůstat, začali dělat spoustu věcí – a já vlastně taky. Ruské protesty jsem dost sledovala už od voleb v Moskvě v roce 2019, pasivní ruština mi nedělá potíž, tak jsem se na to téma vrhla.

Potřebovala jsem to mít kam psát, tak jsem si udělala web. Nejdřív takovej legrační. Pak mě podpořil jeden úžasnej chlapík – a tak jsem najednou měla doménu a wordpress – základ na pořádnej web. Tak jsem si ho nějak jakž takž zarchitektovala a pokračovala.

Nabírala jsem podporu skvělejch lidí, což mělo ale zase nárok – bylo potřeba ten web udělat serióznější, ne ten legrační osobní blog, jako kterej to vzniklo, tak jsem pro změnu “dizajnovala”, vymejšlela slogan, všechny obesílala se změnou…

Teď jsem ve fázi, kdy dělám sama tolik profesí, že se do jednoho dne jen taktak vejdou (no – spíš nevejdou). Posuďte sami:

Ruská Legie a další opoziční a odbojové skupiny vydávají na svých kanálech každý den nové prohlášení. Monitoruju to, hledám nový zdroje, ověřuju, vybírám z toho to, co pro nás všechny může bejt důležitý – překládám, edituju, vkládám na web a upravuju do jakžtakž podoby, když je třeba, píšu si s aktéry, abych necitovala jen to, co o nich napsal někdo jiný, zatímco čekám na odpovědi, najdu a krapet upravím obrázky, pak to celý zkouknu, udělám enter, naposílám do skupin, kde by to někoho mohlo zajímat.

Mezitím se něco zásadního změní a můžu začít znova. Jaksi mimochodem se snažím ukecat svůj počítač v důchodovým věku, aby načítal rychlejc 🙂 – případně váhám, co z něj můžu odmazat, aby mi to nechybělo… A do toho se někde v mezidobí snažím uživit. Profesí původně terapeut, donedávna brigádník v antikvariátě, t. č. uvázaný za nohu doma dost otravně omezenou hybností.

Já vím, dala jsem se na vojnu, tak bojuju, přijde mi to fakt moc důležitý, navíc je to to něco, co zrovna já můžu pro to celý udělat – i to, aby to nevypadalo příšerně a aby se to dostalo tam, kam má, to k tomu patří – akorát to dělám jedna sama já – a často se to učim cestou :). Mám ohromnou radost, že to zajímá tolik lidí. Fakt. Je to postě úžasný, Vy všichni jste úžasný. Protože Vám to není jedno.

Samozřejmě, že budu pokračovat, obrovsky na tom rostu a učím se, obrovsky si vážím Vaší podpory, moc si přeju, aby skončila válka, aby neumíralo tolik lidí – a pevně věřím, že tohle je ten kus, co pro to můžu a chci udělat – a mezitím vším si lámu hlavu tím, jak si říct o podporu a nestydět se za to. Což je ještě další profese jménem marketing, kterou taky neumim 🙂 .

Navíc – tak docela sama už taky nejsem – založili jsme spolek a projekt na Startovači…

Tak pokud jste dočetli až sem, pokud si myslíte, že tahle stránka k něčemu je, pokud si myslíte, že mi chcete pomoct, abych na tu multiroli měla čas a mohla se zlepšovat a ne uštvat – tak já Vám sem dám kasičku:

Když na ni kliknete, otevře Vám platební bránu, můžete přispět opravdu kolik chcete, kdyby každej z těch tisíců lidí, kteří si tu něco přečetli, přispěl patnácti korunama nebo dvackou (desetikorunu moje platební brána prej neumí, přecejen si něco strhávají…), budu se moct věnovat tomuhle projektu úplně v klidu a bez starosti o rohlíky na plnej úvazek, budu moct dokonce někoho poprosit, aby mi ten web učesal, vyčistil a naučil mě opakující se pasáže 🙂 – a budu šťastná jako blecha (Pámbu ví, proč se tohle říká 🙂 ).

Tak jestli tomu chcete pomoct, klikněte na kasičku – a je to.

A určitě se koukněte na ten projekt a zvažte dlouhodobou podporu – pro nás má cenu zlata, protože pak můžem plánovat a vymejšlet nový věci…

http://osmstatecnych.cz/patron/

Děkuju, že čtete! Děkuju, že Vám to není jedno!