Overtonovo okno pro ruský odboj

Dobrovolnice legie Svoboda Ruska a ruský lékař, který zachraňuje životy ukrajinských vojáků

Ptáme se lidí, jichž si vážíme…

Overtonovo okno je oblast myšlenek, které lze tolerovat ve veřejné diskusi.

Na straně Ukrajiny bojuje momentálně minimálně šest ruských jednotek, spíš víc. V samotném Rusku pracují jednak partyzánské diverzní skupiny, a pak – formují se tam ozbrojené jednotky odporu proti režimu, některé z nich jako ozbrojená křídla separatistických hnutí jednotlivých republik a regionů, některé jako vnitroruské větve jednotek bojujících za Ukrajinu – a některé zkrátka jako samostatné iniciativy odporu, které se rozhodly, že pokojné protesty nemají žádný efekt.

Legitimizovat diverzi nebo ozbrojený odpor vůči režimu se obvykle podaří jen vítězům. Pokud se v Rusku udrží u moci současný nebo podobný režim, naši stateční zůstanou teroristy a zločinci (atentát na Heydricha, skupina bratří Mašínů). Není proto vůbec lehké je legálně podporovat, přestože si podporu bezesporu zaslouží.

V médiích se příliš neobjevují, s výjimkou účastníků dvou nájezdů do Bělgorodské oblasti, což nechtěně pomáhá ruské propagandě udržovat zdání, že v Rusku žádný odboj neexistuje (přestože z Bělgorodské oblasti tajně evakuovali všechny děti a dodnes tam musí denně pracovat ruské PVO) – a pokud ano, mluví se o nich jako o teroristech, vrazích a vlastizrádcích.

Ruská exilová opozice udělala nedávno první krok k podpoře ozbrojeného odporu memorandem, které podepsali zástupci Sjezdu lidových poslanců (bývalí poslanci Dumy a zastupitelé v exilu), Fóra svobodného Ruska (Garri Kasparov…), Občanské Rady, Sibiřského praporu a legie Svoboda Ruska.

Svou podporu ruským dobrovolníkům vyjádřil i Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské rozvědky, a u podpisu byl i poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Nabízejí se otázky:

Když jsou ruští dobrovolníci respektovanými spojenci Ukrajiny, proč nejsou víc nahlas i našimi spojenci?

Ruské diverzní skupiny komplikují Putinovi jeho “speciální operaci”, podporu však nacházejí maximálně na sociálních sítích – proč takový políček ruské propagandě nevyužijeme lépe?

Rozhodli jsme se proto lidem, jejichž názoru si považujeme, položit čtyři stejné dotazy na naše téma a zjistit, nakolik má ruský odboj u nich okno otevřené. Budeme se ptát:


Zatím jsme vyzpovídali:

Naše stránka informuje o ruském odboji. Podpořit ji můžete níže:

PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!

About Anna Valentová 211 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...