Bojují i za nás

Za vaši i naši svobodu.

Že tyhle věty beze zbytku platí pro ukrajinské obránce, je jasné. Že platí pro dobrovolníky v řadách Mezinárodních legií Ukrajiny je nabíledni. Kdo jste na tom jako já – na zbraně a humanitární pomoc pro Ukrajinu posíláte, co můžete, pomáháte, kde a jak dovedete, s puškou to neumíte a běháte pomalu, pokud vůbec, drony obdivujete, ale neumíte je obsluhovat ani postavit a rozhodně nejste žádný kybermág, který by to v ZSU rozsvítil svou genialitou – víte, že každý český kluk nebo holka, ať už jako paramedik, dobrovolník v humanitárce nebo aktivní obránce, bojuje a pomáhá na Ukrajině za vás. (Díky všem!) Konečně, co to povídám, proč každý český kluk, když jsou tam Američané, Japonci, Finové, Brazilci, Rusové… Rusové? Ano. I Rusové tam bojují za nás.

Hlásí se k odpovědnosti za vývoj situace v Rusku, v Evropě i ve světě. Z odpovědnosti vyvozují povinnost.

Jako první krok na této cestě nabízejí svůj život za svobodu Ukrajiny, za svobodu své vlasti, za naši svobodu. Denis Ugrjumov a Pavel Mezerin, velitelé nové jednotky za iniciativu Svobodná Ingria. Dobrovolníci partyzánského hnutí Černý Most. Vladislav Ammosov, velitel Sibiřského praporu a zástupce hnutí Nezávislá Sacha. Rusové. Tátové od rodin.

Muži, jimž se díky práci stovek dalších lidí podařilo získat důvěru ukrajinských úřadů a dostalo se jim cti bojovat bok po boku s obránci Ukrajiny, přestože mají (nebo měli) ruský pas.

Organizace, které je vyslaly, lidé, kteří jejich výcvik a cestu podpořili finančně, Občanská Rada, která zaštiťuje celý proces včetně výcviku, regionální organizace, které na svých územích formují jednotky k obraně proti Kremlu i jeho případným dalším vyzyvatelům Prigožinova střihu – i oni jsou Rusové. Občané. Lidé. Ocitli se v mezní situaci a jsou nuceni hledat mezní řešení. A tak jej tedy hledají. Chápou vážnost situace a necouvli před ní.

Kolik z nás může říct totéž? Jakékoli “ano, ale…” – například odkazy na nízké procento ruské populace, které bere tuhle odpovědnost za svou – to všechno mi zní jako nechuť čelit prostému faktu: tito lidé – na rozdíl od většiny populace nejen v Rusku, nýbrž i v jakékoli jiné zemi – vyměnili pasivitu za riziko (doma) a bezpečí (v emigraci) za hrdinství.

Naštěstí se v každé zemi takoví lidé najdou. Vážíme si jich, obdivujeme je, fandíme jim. Rusové, kteří se svými činy denně staví proti zločinům svého režimu, si zaslouží veškerou podporu a respekt, jehož jsme schopni – a jako úplné minimum si zaslouží náš zájem.


Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Staňte se přáteli statečných

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora


Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)