Válka neprojede!

Obyčejní Rusové likvidují (nebo aspoň zpomalují a prodražují) dodávky vlastní vojenské techniky na Ukrajinu

Jsou odevšad. Z celého Ruska. Někteří jsou organizovaní, někteří ne. Někteří odmítají násilí, někteří to tváří v tvář agresi na Ukrajině až tak neřeší. Někteří jsou vojáci nebo policajti, někteří anarchisti, někteří možná komunisti, někdo je hacker, někdo chuligán, někteří patří k legii Svoboda Ruska a někteří si prostě jen někde zjistili, jak na to. Zastavují vagóny. Zastavují vagóny naložené ruskou vojenskou technikou, které míří na Ukrajinu. Shazují je z kolejí. Někdy pomocí drátu, někdy i něčeho výbušnějšího, někdy od počítače a někdy pod rouškou tmy. To důležité je, že jsou. A že jich přibývá. Partyzáni.

O běloruských železničních partyzánech toho bylo napsáno hodně. V posledních dnech se objevilo hned několik zpráv o organizovaných sabotážích na ruské železnici. (Za všechny článek v THE INSIDER, médium nedávno přidané na seznam zahraničních agentů.)


Propagační obrázek výše – jeden z těch, které Legii Svoboda Ruska vyrobili její šikovní grafici, je v oběhu už od března nebo dubna – všimněte si ale tří menších “nálepek” nalevo. První z nich je logo Legie. Pod ním znak Hnutí odporu (jde pravděpodobně o skupinu založenou populárním ruským blogerem Dmitrijem Černyševem) a nakonec poslední – značka iniciativy ZASTAV VAGÓNY (druhý slide). Bojovníci Legie podle všeho už tehdy komunikovali a spolupracovali se skupinami, o jejichž existenci se většina Čechů dozvídá postupně až nyní. Na třetím obrázku najdete mapu sabotáží na ruské železnici k 1. 6. 2022.

Zastav válku! Zastav vagóny.

ZASTAV VAGÓNY – iniciativa, která striktně odmítá násilí – má jednoduchou velmi dobře udělanou webovku s návodem, jak snadno a s minimálními výdaji zastavit vlak. Na účinnou akci vám stačí drát a rukavice. A pak už jen, aby vás nikdo nechytil. Na stránce to máte přehledně popsáno, máte k tomu i instrukce, jak se nenechat chytit – a seznam míst, kde bude vaše akce k užitku. Iniciativa má samozřejmě i kanál na Telegramu, kde najdete výsledky jejich práce i složitější (i když ne o moc) návody, je ale zjevné, že jim jde především o věc, prezentují i výsledky jiných ku společné radosti. Nesbírají voliče. Zastavují válku.

Porazit takové monstrum, jako je Putinem vedený Kreml, vyžaduje ohromnou kuráž. Ta ale nebude ani zdaleka stačit. Kremelská propaganda nikdy neopomene zmínit, že opozice je slabá, nejednotná, poplatná Západu a neefektivní. Partyzáni, novináři, politici i Legie budou potřebovat trpělivost, ochotu spolupracovat a upozadit vlastní zásluhy ve prospěch celku – a k tomu tuny již zmíněné kuráže. Že to může fungovat vidíme výše.

EDIT: kanál ZASTAV VAGÓNY na telegramu dnes dosáhl 15 000 sledujících, příznivců má prý ještě mnohem více. Při této příležitosti vydali update mapy pokrytí RF železničním odbojem.


About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...