Evropský Petrohrad se distancuje od ruské agrese i od Putinova režimu.

“Putinova válka vzala Petrohradu šanci patřit do evropské civilizace.”

Manifest sociálního a politického hnutí Evropský Petrohrad (preambule)

Petrohrad je evropské město. Petrohrad vznikl jako nedílná součást staleté evropské civilizace. Petrohrad by měl být jedním z drahokamů v náhrdelníku evropských metropolí. Petrohradu vdechli život Evropané z různých zemí a kultur. Tato jednoduchá fakta potvrzuje celých 320 let existence našeho města. Náročných let, kontroverzních, výjimečných – ale vždycky a naplno evropských.

Petrohrad je bez Evropy nemyslitelný. Už Petr Veliký do jeho plánů vložil gen evropské identity. Zničit základy petrohradsého evropanství, obrátit ho na východ – to by bylo možné jedině zničením města samotného. Zničením jeho ducha. Jeho zdiva. Jeho podstaty.

Město všech náboženství. Město všech ruských revolucí. Město jha blokády. Město svobodného ducha. Město tvůrců. Město nejdůležitějších univerzálně-lidských myšlenek.

Agresivní bezdůvodná válka, kterou rozpoutal Putin proti Ukrajině a její evropské volbě, připravila Petrohrad o naději na jakoukoli další integraci do evropské civilizace. Všechna moderní evropská spolupráce obnovená a získaná Leningradem a Petrohradem v letech 1953 až 2021 byla zničena rokem a půl monstrózní, nesmyslné války.

Bez evropské budoucnosti ztratíme Petrohrad. Ztratíme naše město. Jako neformální společenství lidí prohrajeme. Ztratíme historické dědictví našich předků. Prohrajeme jako jedinečný sociokulturní fenomén. To nelze připustit.

Tímto manifestem se prohlašujeme občanskou, intelektuální a morální neposlušností vůči politice ruského prezidenta Putina. Ten svou politikou úmyslně ničí vše evropské v Petrohradě, ničí osudy a smysl budoucích petrohradských generací.

Vytváříme širokou sociálně-politickou koalici Evropský Petrohrad. Jejím cílem je vítězství v prvních demokratických volbách a návrat Petrohradu k evropské volbě – původímu záměru zakladatele města.

Zveme stejně smýšlející lidi, aby se připojili k našemu manifestu. Připomínáme i nebezpečí represivních mlýnských kamenů Putinovy ​​moci.

Car-tesař, když vybudoval Petrohrad, vytesal okno do Evropy. Dal našemu městu žulovou identitu severoevropských měst. Nemůžeme Putinovi dovolit, aby zničil historickou podstatu našeho města. Duch Petrohradu. Zdivo Petrohradu. Smysl Petrohradu.

Dvanáct zakladatelů sociálně-politického hnutí Evropský Petrohrad:

 • Sergej Guljajev, poslanec zákonodárného sboru Petrohradu v letech 2002-2007, spisovatel, novinář
 • Olga Galkina, poslankyně zákonodárného sboru Petrohradu v letech 2011-2016, dvakrát byla zvolena zastupitelkou obce
 • Ljudmila Vasiljevová, obyvatelka obleženého Leningradu, protiválečná aktivistka, vícekrát zadržena policií
 • Natalia Jevdokimová, poslankyně zákonodárného sboru Petrohradu v letech 1994-2007, výkonná tajemnice Rady pro lidská práva v Petrohradě
 • Maxim Reznik, poslanec Legislativního shromáždění Petrohradu v letech 2011-2021, koordinátor projektu Fórum svobodného Ruska
 • Alexander Skobov, novinář, historik, aktivista za lidská práva
 • Sergej Kovalčenko, novinář, veřejně činná osoba
 • Alexej Lušnikov, televizní moderátor, publicista, zastupitel Leningradské městské rady v letech 1990-1993
 • Vasilij Kunin, zastupitel magistrátu “Malajská Ochta”
 • Leonid Krikun, právník MCA “St. Petersburg”
 • Denis Vasiljev, zastupitel magistrátu “Morskoj”
 • Maxim Kuzachmetov, redaktor, vydavatel, historik, veřejně činná osoba

V nejbližší době zveřejníme programové dokumenty a odkazy na naše informační kanály.


PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!

About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...