Ptáme se lidí, jichž si vážíme…
Overtonovo okno je oblast myšlenek, které lze tolerovat ve veřejné diskusi.
Na straně Ukrajiny bojuje momentálně minimálně šest ruských jednotek, spíš víc. V samotném Rusku pracují jednak partyzánské diverzní skupiny, a pak – formují se tam ozbrojené jednotky odporu proti režimu, některé z nich jako ozbrojená křídla separatistických hnutí jednotlivých republik a regionů, některé jako vnitroruské větve jednotek bojujících za Ukrajinu – a některé zkrátka jako samostatné iniciativy odporu, které se rozhodly, že pokojné protesty nemají žádný efekt.
Legitimizovat diverzi nebo ozbrojený odpor vůči režimu se obvykle podaří jen vítězům. Pokud se v Rusku udrží u moci současný nebo podobný režim, naši stateční zůstanou teroristy a zločinci (atentát na Heydricha, skupina bratří Mašínů). Není proto vůbec lehké je legálně podporovat, přestože si podporu bezesporu zaslouží.
V médiích se příliš neobjevují, s výjimkou účastníků dvou nájezdů do Bělgorodské oblasti, což nechtěně pomáhá ruské propagandě udržovat zdání, že v Rusku žádný odboj neexistuje (přestože z Bělgorodské oblasti tajně evakuovali všechny děti a dodnes tam musí denně pracovat ruské PVO) – a pokud ano, mluví se o nich jako o teroristech, vrazích a vlastizrádcích.
Ruská exilová opozice udělala nedávno první krok k podpoře ozbrojeného odporu memorandem, které podepsali zástupci Sjezdu lidových poslanců (bývalí poslanci Dumy a zastupitelé v exilu), Fóra svobodného Ruska (Garri Kasparov…), Občanské Rady, Sibiřského praporu a legie Svoboda Ruska.
Svou podporu ruským dobrovolníkům vyjádřil i Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské rozvědky, a u podpisu byl i poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.
Nabízejí se otázky:
Když jsou ruští dobrovolníci respektovanými spojenci Ukrajiny, proč nejsou víc nahlas i našimi spojenci?
Ruské diverzní skupiny komplikují Putinovi jeho “speciální operaci”, podporu však nacházejí maximálně na sociálních sítích – proč takový políček ruské propagandě nevyužijeme lépe?
Rozhodli jsme se proto lidem, jejichž názoru si považujeme, položit čtyři stejné dotazy na naše téma a zjistit, nakolik má ruský odboj u nich okno otevřené. Budeme se ptát:
Je podle Vás ozbrojený odpor Rusů legitimní?
Může být ruský odboj užitečný i nám?
Rusové žijí v zemi, kde jsou ústava i zákony jen nástroji zvůle prezidenta, který se zuby nehty drží u moci. Kde je ta hranice? Kdy (pokud vůbec) má člověk právo vzít do ruky pušku a postavit se proti tyranii?
Měli bychom ruskému odboji pomoci? A pokud ano, jak?
Zatím jsme vyzpovídali: