Čas číst Remarqua

Ilja Jašin, foto: A. Jegorova

Ilja Jašin píše z kolonie…

Našel jsem v táborové knihovně otrhanou knihu, vydanou v roce mého narození. Je to Remarqueův román „Čas žít, čas umírat“. Přečetl jsem ji jedním dechem – a víte, co?

Podle mě nás Remarque oslovuje ústy své postavy učitele Pohlmana, kterého zatklo gestapo. Doslova každého z nás. Říká:

Svět nestojí na místě. Zoufáte-li nad svou vlastní zemí, musíte v něj věřit. Zatmění slunce je možné, věčná noc však ne… Není třeba se hned vzdávat a propadat zoufalství. Ptáte se, zda zbylo dost lidí na nový začátek? Křesťanství začalo s několika rybáři, několika věřícími v katakombách a těmi, kteří přežili v římských arénách.

…Na světě nikdy neexistovala tyranie bez konce. Lidstvo nešlo vpřed po hladké cestě, ale vždy ve skrumážích, trhaně, s mnoha kroky zpět, v křečích. Byli jsme příliš arogantní, pokud jsme se domnívali, že naše krvavá minulost je již překonána. Teď ale víme, že se stačí ohlédnout – a už nás dohání.

Teď je čas číst a znovučíst Remarqua, přátelé.

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...