Z kolektivního obviňování Rusů profituje Putinův režim

Ivan Preobraženskij vysvětluje, jak Putin využívá tezi kolektivní viny šířenou na sociálních sítích

Autor textu:

Ivan Preobraženskij

politický analytik, publicista Deutsche Welle

zdroj: Twitter Ivana Preobraženského

překlad: Osm statečných

Kdo profituje z každodenního sdílení teze “VŠICHNI Rusové jsou otroci, VŠICHNI Rusové jsou vinni” na sociálních sítích? Nejvíce to prospívá… Putinovu režimu.

Vysvětlím proč.

Putinův režim takhle získává tři velké výhody najednou:

První

Oficiální propaganda neustále vysílá podobná témata: Rusové jsou všude diskriminováni, ruský jazyk je zakázán, ruská kultura se ruší, rusofobie je všude kolem a tak dále. Ne všichni Rusové však naslouchají oficiální propagandě. Těch, na které se to nevztahuje, je sice menšina, nicméně stále mluvíme o mnoha milionech a dokonce desítkách milionů lidí. Kampaň na sociálních sítích a dalších internetových formátech se ale těmto Rusům dostává do uší a mozků velmi efektivně. Putinův režim tak předává jednu ze základních tezí své propagandy – „všichni Rusové jsou špatní, všichni Rusové za to mohou“ – těm, kteří jsou vůči TV odolní.

Druhá

V Rusku je to v souvislosti s demografií s pracovními zdroji vysoké kvalifikace už takhle velmi špatné. Masový exodus kvalifikovaných odborníků a vůbec mladých aktivních lidí představuje tudíž skutečně velký problém Putinova režimu. Režim stále může pašovat vybavení a technologie odněkud z Číny. Ale lidi, kteří jsou schopni na těchto zařízeních a technologiích pracovat, režim v případě pokračující masové emigrace nebude mít kde brát. Vnucovat lidem myšlenku, že Rusy nikde nečekají, nemají je rádi a všemožně je diskriminují, může emigrantské tendence do značné míry oslabit. Heleďte, kam byste chodili, koukejte, všude vás nenávidí, slibují, že vás poženou k odpovědnosti a donutí vás platit.

Třetí

Putinův režim skutečně potřebuje, aby se všichni Rusové cítili stejně vinni jako Putin sám a jeho nejbližší okolí. Ostatně i opoziční menšině lze říci: „No, nemáte rádi Putina a korupci, ale jsme na jedné lodi, protože nás svět nenávidí všechny stejně; pokud tedy Putin půjde ke dnu, půjdete ke dnu i vy všichni.“ To znamená, že Rusům je řečeno nejen to, že zůstanou s Putinem navždy, ale také to, že ani není v jejich zájmu se pokoušet tento stav změnit.

Celkově

Pro Putinův režim je nesmírně přínosné, že maximální počet Rusů věří, že je celý svět nenávidí, celý svět je považuje za otroky a celý svět je chce VŠECHNY potrestat. Všechny do jednoho. Putinův režim potřebuje, aby Péťa z Archangelska a Máša z Novosibirska, ačkoli válku nepodporují, žili v přesvědčení, že jsou shledáváni vinnými TOUŽ MĚROU jako Putin, Prigožin, Solovjov nebo Skabajeva. Že jsou vinni stejnou měrou jako ti, kteří zabíjejí Ukrajince vlastníma rukama.

Proto si myslím, že Putinův režim je hlavním beneficientem kampaně „VŠICHNI Rusové jsou otroci, VŠICHNI Rusové jsou vinni“.

To je můj osobní názor. Váš osobní názor může být jiný. Nechť je však založen na informacích a analýze, nikoli na emocích.

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...