Nepapouškujte propagandu

Ilja Jašin o podpoře války

Zdroj: FB Ilji Jašina (pod překladem)

Překlad: Osm statečných

Všichni jsme si zvykli věřit tomu, že masivní podpora války ze strany ruské společnosti je fakt. Mluví o tom v Kremlu, opakují to v kuchyních, Západ tvrdí totéž. Zdá se, že není s čím polemizovat.

Já ale – budu polemizovat.

Existuje snadný způsob, jak zjistit popularitu je války mezi občany: stačí se podívat, jak vláda reaguje na protiválečné protesty. Pokud si je vládce jistý, že se na většinu může spolehnout, je klidný a tolerantní k nesouhlasu. Pokud pochopí, že podpora je vratká, znervózní a rozzlobí se. Klasika žánru: „agrese slabých, klid silných“ (c) Sergey Mazajev.

Vzpomeňme na rok 2014, kdy Putin dobyl Krym a podpálil Donbas. Určitě věděl, že to země (bohužel) vítá a heslo „Krym je náš“ opravdu vzala za své. Byly ale významné protesty: na podzim přivedla opozice do centra Moskvy desítky tisíc lidí. Po bulvárech procházel ohromný průvod s protiválečnými apely a vlajkami Ruska a Ukrajiny. Vpředu pochodovali Boris Němcov, který tehdy ještě nebyl zastřelen, a Alexej Navalnyj, který ještě nebyl otráven. Vladimir Kara-Murza, který ještě nedostal 25 let v kolonii. Andrej Makarevič, který dosud neemigroval.

Byl to – pozor! – úřady schválený “Pochod míru”. Nikdo nebyl zatčen ani zbit, policie neodstraňovala žlutomodré vlajky a dokonce odháněla provokatéry. Proč? Ano, protože Putin věděl: malá část společnosti protestuje a většina vítá, co Kreml dělá. Putin v protestech neviděl žádné nebezpečí a reagoval klidně. Mohl si dovolit.

A teď to nejde.

Proto se nyní zavírá za lajky, minuty ticha a žlutomodré nehty. Zakázány jsou jakékoli protesty, včetně jednočlenných. Byla uzavřena všechna nezávislá média a jsou blokovány sociální sítě. Stovky lidí byly uvězněny.

Navíc do lidové války není nikoho potřeba nahánět silou. U vojenských registračních a odvodových úřadů by měly být fronty mužů všech věkových kategorií. Kde jsou ty fronty? Opak je pravdou: statisíce uprchly před mobilizací a zbytek je držen v zemi elektronickými povoláváky a výhrůžkami.

Ano, samozřejmě, Putin má jádro podpory. Propaganda léta vymývala lidem mozky a samozřejmě dosáhla nějakých výsledků. Ta podpora ale zdaleka není taková většina, jaká byla na straně režimu v roce 2014.

Tato válka NENÍ v Rusku populární. Nereplikujte propagandistické mýty.


Foto: Denis Stjažkin

About Anna Valentová 211 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...