Stateční potřebují přátele

Každý z nás může pomoci porazit Kreml.

Od zahájení projektu Osm statečných uběhl rok. Celý ten rok pro Vás obracím pomyslné kameny partyzánských telegramových kanálů a hledám statečné muže a ženy.

Hledám je, abychom my i oni věděli, že naděje existuje. Abychom my i oni věděli, že se nestačí schovat za “tak to chodí” – že je potřeba jednat. A abychom na to nezapomínali a nenechávali se odradit leností ani předsudky.

Tenhle rok mne naučil opravdu hodně. A Vy všichni jste mi pomohli a pomáháte. Ale to nestačí.

Zvu Vás všechny, abychom se společně stali přáteli našich statečných. Abychom aktivně hledali cesty, jak je podpořit, jak o nich dát vědět, jak jim (i sobě) pomoci nepropadat pocitu, že je jejich snaha zbytečná, že je jich málo, že je to kapka v moři…

Každá kapka se počítá.

Za naši stránku Vás tedy zvu – staňte se přáteli statečných.


Staňte se přáteli statečných

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora


Vím, že to vypadá jen jako další reklamní kampaň, je to ale víc než to. Čím víc o těch lidech píšu, tím raději bych pro ně udělala mnohem víc. Ale můžu toho jen málo. Tak o nich “aspoň” píšu. Možná je ale mezi Vámi někdo, kdo zná někoho, kdo zná někoho… Zkrátka, čím víc nás bude, tím větší je pravděpodobnost, že něco zmůžeme.

Už se nám díky Vašemu zájmu povedlo rozšířit nebo vytvořit pár wikipedických odkazů – a to se tedy doopravdy počítá, na Wikipedii se taky válčí a každá pravdivá a přesná informace je nesmírně důležitá. A takových možností je určitě spousta.

Většina našich statečných jsou Rusové. Publicita a případný crowdfunding u nich doma znamená riskovat svobodu a bezpečí vlastní i svých blízkých. Když se pokusí o totéž na Západě znamená to v lepším případě pozdvižené obočí – jsou to přece Rusové – Rusové za tu válku můžou, tak co ještě chtějí?

Přesto nasbírali peníze na výcvik, na cestu na Ukrajinu – a bojují v řadách ZSU. Přesto postavili drony, které otřásají jistotou kremelských siloviků. Přesto vykolejili přes stovku vlaků s vojenskými dodávkami. A spoustu dalších věcí. Naši pozornost i podporu si zaslouží.

Zakládám na FB skupinu, kde přátelé statečných najdou konkrétní možnosti, jak podpořit konkrétní iniciativy. Nabídnu možnost účastnit se online konferencí odbojových skupin a dalších iniciativ činných v boji proti diktatuře Kremlu. A časem se určitě podaří vymyslet i další věci. Můžeme se podílet o hodně víc, než si myslíme.

Tak to nenechávejme na tom “někom”, kdo to udělá za nás. Nikdo takový není.


About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...