Komentář Denise Sokolova k protestům pod Uralem
Zdroj: FB Denise Sokolova
Moskva (Putin, Patrušev, Kirijenko a spol.) má strach – očekává, že vypuknou protesty proti válce.
Vyděšení lidé vesměs mlčí, ale celý státní aparát, od hejtmanů až po vedoucí lékaře klinik, tento strach pociťuje. A aktivně jej využívá pro osobní i firemní účely.
Pomocí veřejných (mediálních) odhalení lze zlikvidovat politického konkurenta, získat vládní zakázku nebo i celý podnik.
Radij Chabirov v této chvíli využívá válečný stav k nadměrnému, až nebezpečně tvrdému potlačování protestů, jež mají podpořit ekologického aktivistu Faila Alsynova.
Hlavu republiky žene sobecký zájem – osobní moc a majetek. Využívá ale strachu státu a obviňuje ekologického aktivistu z protiválečného extrémismu.
Příběh není vůbec nový. Před pěti lety šéf Ingušska Junus-bek Jevkurov požadoval tvrdé potlačení pokojných protestů v Magasu a obvinil protestující z extrémismu a jejich vedoucí představitele z použití síly proti strážcům zákona. Jevkurov byl pak nucen odejít. Nyní žije v Africe.
A předtím, téměř o dvacet let, kavkazští generální guvernéři využívali zástěrku islámského extrémismu k potlačování disentu a politické konkurence na severním Kavkazu. Dlouhý trest, nebo smrt během zinscenované protiteroristické operace. A po každé takové operaci odešly další desítky mladých lidí do ozbrojeného odboje, pomstít své bratry.
Nyní, uprostřed zločinné války, nám Radij Chabirov jasně ukazuje, jak mohou moskevští vazalové sami zničit vlastní impérium. A zničí, pokud nepřestanou bojovat proti vlastním lidem. Právě z toho, jak ukazuje zkušenost Ukrajiny, vzniká nejen zdravý nacionalismus, ale také občanská společnost.
Afrika tedy čeká i Radije Chabirova, Nikolaje Patruševa, Vladimira Putina a mnoho dalších členů týmu. Pokud přežijí.
Autor komentáře, Denis Sokolov:
• Koordinátor ruské exilové Občanské rady je členem vedení Free Russia Foundation, poradcem think-tanku CSIS a někdejším hostujícím pracovníkem Kennan Institute (2016).
• Je odborníkem na problematiku neformální ekonomiky a konfliktů v šedé zóně s geografickou specializací na Rusko, Střední Asii a severní Kavkaz.
• V letech 2009–2019 prováděl terénní výzkum na severním Kavkazu, kde studoval transformaci venkovských komunit a urbanizaci a migraci v důsledku globalizace.
• Zabýval se rolí ruskojazyčných bojovníků v Sýrii, šířením salafistického islámu a jeho dopadem na venkovské komunity, migrací z Dagestánu na západní Sibiř v rámci rozšiřování ruského energetického sektoru, ekonomickým vytlačováním etnických Rusů migranty z Dagestánu a Čečenské republiky na východě Stavropolského kraje a regionálními konflikty spojenými s tímto migračním procesem.
• V roce 2019 emigroval na Ukrajinu; dnes působí v Občanské radě z Polska.
Naše stránka informuje o ruském odboji. Podpořit ji můžete níže:
PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!
Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete…