Pár slov k demonstraci proti okupaci Československa 25.8.68

Syn Natálie Gorbaněvské, jedné z účastnic demonstrace, k významu protestu “osmi statečných” pro dnešní dny

Překlad uvádím s laskavým svolením Jaroslava Gorbaněvského, který je zároveň autorem obrazů – titulní obrázek zachycuje demonstraci samotnou, akvarely pocházejí z čerstvé návštěvy Prahy.

Ze sedmi* demonstrantů z Rudého náměstí jsou dnes naživu pouze dva . Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg (zemřel 2. 2. 2023 – pozn. red.). Uplyne ještě pár let a demonstrace ´68 se stane předmětem akademického bádání historiků.

Stojí tedy ještě za to si ji připomínat, má stále cenu o ní přemýšlet?

Demonstranti nezastavili pohyb tanků po Československu. Neovlivnili tzv. „normalizaci“, která zatlačila Čechy a Slováky zpět do dusného světa komunistického otroctví – fyzického i duchovního.

Demonstranti nezastavili sovětskou invazi do Afghánistánu v roce 1979 a nezastavili ani vlnu agresivního a nelidského barbarství Tálibů dnes.

Nezabránili novému Rusku, aby přineslo válku, násilí a smrt do sousední (a bratrské) Gruzie a Ukrajiny. Nezabránili novému Rusku rozdrtit a rozbít vše důstojné, co se rodí a dýchá v novém Rusku.

Moje matka Natalja Gorbaněvská, která se demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968 zúčastnila, později napsala v básni: „Nezachránila jsem Varšavu ani Prahu,“…

Tak k čemu tahle demonstrace je – nám dnes? Potřebujeme ji ještě?

Larisa Bogorazová, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Konstantin Babickj, Natalja Gorbaněvská, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg za doušek svobody z Rudého náměstí zaplatili draze.

Ten doušek svobody, ty doušky svobody, protože takových bylo a je mnoho dalších, nejen z Rudého náměstí 25. srpna 1968 – ten ukradený vzduch já dýchám do dneška.

Ten vzduch zachovává mou lidskou důstojnost, nedovoluje mi zapomenout, že existuje svoboda. Bez něj bych se možná už dávno propadl do šedého bezsmyslí.

A vím, že tenhle vzduch pomáhá dýchat mnohým. Potkávám lidi od velmi starých po velmi mladé, kteří se učí dýchat, cítit a myslet.

A pokud jde o velká celospolečenská hnutí, osudy mocností, kulturně-historických oblastí, národností a národů – to vše se skládá z jednotlivců, z nichž každý má možnost se nadechnout z plných plic.

Tak mi to připadá.

Jaroslav Gorbaněvskij

* Ostatní účastníci demonstrace přesvědčili osmou účastnici – teprve 21letou Taťjanu Bajevovou aby prohlásila, že na místě byla náhodou a s celou akcí nemá nic společného. Krátce na to byla propuštěna.


Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Informujeme Vás o ruském odboji. Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)


Staňte se přáteli statečných

Jak a proč podpořit Rusy, kteří pomáhají Ukrajině zvítězit?

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora