Pár slov k demonstraci proti okupaci Československa 25.8.68

Syn Natálie Gorbaněvské, jedné z účastnic demonstrace, k významu protestu “osmi statečných” pro dnešní dny

Překlad uvádím s laskavým svolením Jaroslava Gorbaněvského, který je zároveň autorem obrazů – titulní obrázek zachycuje demonstraci samotnou, akvarely pocházejí z čerstvé návštěvy Prahy.

Ze sedmi* demonstrantů z Rudého náměstí jsou dnes naživu pouze dva . Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg (zemřel 2. 2. 2023 – pozn. red.). Uplyne ještě pár let a demonstrace ´68 se stane předmětem akademického bádání historiků.

Stojí tedy ještě za to si ji připomínat, má stále cenu o ní přemýšlet?

Demonstranti nezastavili pohyb tanků po Československu. Neovlivnili tzv. „normalizaci“, která zatlačila Čechy a Slováky zpět do dusného světa komunistického otroctví – fyzického i duchovního.

Demonstranti nezastavili sovětskou invazi do Afghánistánu v roce 1979 a nezastavili ani vlnu agresivního a nelidského barbarství Tálibů dnes.

Nezabránili novému Rusku, aby přineslo válku, násilí a smrt do sousední (a bratrské) Gruzie a Ukrajiny. Nezabránili novému Rusku rozdrtit a rozbít vše důstojné, co se rodí a dýchá v novém Rusku.

Moje matka Natalja Gorbaněvská, která se demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968 zúčastnila, později napsala v básni: „Nezachránila jsem Varšavu ani Prahu,“…

Tak k čemu tahle demonstrace je – nám dnes? Potřebujeme ji ještě?

Larisa Bogorazová, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Konstantin Babickj, Natalja Gorbaněvská, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg za doušek svobody z Rudého náměstí zaplatili draze.

Ten doušek svobody, ty doušky svobody, protože takových bylo a je mnoho dalších, nejen z Rudého náměstí 25. srpna 1968 – ten ukradený vzduch já dýchám do dneška.

Ten vzduch zachovává mou lidskou důstojnost, nedovoluje mi zapomenout, že existuje svoboda. Bez něj bych se možná už dávno propadl do šedého bezsmyslí.

A vím, že tenhle vzduch pomáhá dýchat mnohým. Potkávám lidi od velmi starých po velmi mladé, kteří se učí dýchat, cítit a myslet.

A pokud jde o velká celospolečenská hnutí, osudy mocností, kulturně-historických oblastí, národností a národů – to vše se skládá z jednotlivců, z nichž každý má možnost se nadechnout z plných plic.

Tak mi to připadá.

Jaroslav Gorbaněvskij

* Ostatní účastníci demonstrace přesvědčili osmou účastnici – teprve 21letou Taťjanu Bajevovou aby prohlásila, že na místě byla náhodou a s celou akcí nemá nic společného. Krátce na to byla propuštěna.


PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!

About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...