Naděždin volá po míru jazykem propagandy. Skuteční vyzyvatelé Vladimira Putina jsou v kolonii, v odboji, v exilu nebo po smrti.

Říjnová revoluce byla v listopadu, Lenin byl Uljanov – a jediný “protiválečný” kandidát za celou kampaň nenazval válku válkou. Vítejte v Putinově Rusku!

Získal nečekanou podporu, víc než 200 000 podpisů, vybral přes 30 milionů rublů.

Přesto Boris Naděždin nebude zaregistrován jako prezidentský kandidát – ústřední volební komise mu neuznala více než 15% podpisů. Dostal naloženo za Rostov na DOMU a našli mu prý i “mrtvé duše” – tedy, tvrdí oni. Není to definitivní, mnoho naděje mu ale nezbývá.

Zkušený politik, který se rozhodl respektovat veškeré stávající zákony, se samozřejmě odvolá a požene to k Nejvyššímu soudu. Ale i kdyby se mu nakonec podařilo skutečně kandidovat, předem jasného vítěze bez nějakého zásadního zvratu dosud známých okolností nejspíš neporazí.

Fronty u podpisových archů v ulicích, 30 milionů vybraných rublů i počet podpisů samotných však naznačují, že se za tímhle mužem vyhlášením volebních výsledků nejspíš jen tak nezavře voda.

Je možné, že překvapivé množství jeho příznivců je jen odrazem odporu k Putinovi a válce. Vlna podpory je však na světě; co z ní vyplyne a jak s ní Boris Naděždin chce naložit, to zůstává otázkou.

Volání po míru

Putinův vyzyvatel ochotně odpovídal na dotazy novinářů a podporu získal především svou protiválečnou rétorikou, ačkoli právě slovu “válka” se dle platných zákonů v Rusku striktně vyhýbal. Ale nejen to. Ve svých rozhovorech nejednou použil obraty, které opakují napříč kontinenty tak nějak jako přes kopírák nikoli odpůrci Vladimíra Putina, nýbrž jeho zastánci.

Z rozhovoru s Julií Latyninovou:

Zahájení speciální operace byla Putinova fatální chyba.

Čí je Krym? O tom musí rozhodnout jeho obyvatelé.

Ukrajina stále ještě vzdoruje, protože dostává ohromnou pomoc.

Všechny konflikty končí u jednacího stolu – je třeba okamžitě zastavit palbu a začít jednat.

S Ukrajinskou stranou a se západními politiky bych také jednal. Samozřejmě snáze s Trumpem a Arestovičem, než s Bidenem a Zelenským…

Stažení ruských vojsk za hranice z roku 1991? Takový rozkaz bych ruským vojákům nikdy nedal.

Hranice Ruska a Ukrajiny budou předmětem vyjednávání. Je třeba v nich zohlednit vůli lidí, kteří na daném území žijí, i lidí, kteří byli nuceni tato území opustit.

Řeč však kupodivu není o lidech, kteří uprchli z okupovaných oblastí do jiných částí Ukrajiny nebo do Evropy, nýbrž pouze o lidech, uprchlých ještě před okupací do Ruska.

O územích obsazených agresorem bude tedy jinými slovy rozhodovat agresor. U jednacího stolu s napadeným. Jakoukoli odpovědnost vůči agresorem napadené zemi vyřešil Naděždin větou “kandiduji na prezidenta Ruské federace, nikoli Ukrajiny”.

Populistický multispeak pana Naděždina

Zní to povědomě? Jsou to hesla z protiválečných demonstrací napříč Evropou – demonstrací proti podpoře Ukrajiny. Jsou to argumenty, proč napadenou Ukrajinu nepodporovat. Naděždin nenapadá mocenský aparát ani podstatu konfliktu. Napadá ztráty Ruska během konfliktu a mobilizaci. Zisky dobyté agresí míní hájit.

Mluví tedy fundovaným populistickým multispeakem ve stylu Russia Today nebo státní televize – jednak k Rusům, kteří už mají války plné zuby, ale Ukrajina jim je v nejlepším případě jedno, pak k těm, kteří trpí sankcemi a rádi by měli zpátky McDonald´s (a Ukrajina je jim jedno), a taky k těm, jimž prospěje konec Vladimira Putina, ať už z jakýchkoli důvodů…

S demokratickou opozicí (především exilovou) se protíná voláním po okamžitém ukončení konfliktu a odhodláním propustit politické vězně ihned poté, co se stane za dodržení všech Putinem upravených zákonů prezidentem Ruska. Hovoříme tu o lidech, kterým Putinův režim napařil drakonické tresty za to, že nazývali válku válkou, agresi agresí a zločin zločinem…

Na závěr pár perliček z rozhovoru s Xenií Sobčak:

Je moc dobře, že se Krym ocitl v Rusku bez krve.

Režim je u nás autoritativní, ale rozhodně ne totalitní.

Vladimir Vladimirovič je naprosto geniální politik.

Nabízí se jeden ze spekulovaných scénářů možného vývoje v Rusku – zachování impéria, zachování silových struktur včetně FSB – a nahrazení Putina někým pro Západ “skousnutelnějším”, zkušeným politikem, který bude hájit a vyvážet obchodní zájmy Ruska. Trochy té propagandy a vlivových operací se pro svou velkou zemi také štítit nebude, tak se to přece dělalo odjakživa…

Sen všech oligarchů, kterým Putin, mobilizace a válka na Ukrajině komplikují život. Sen všech západních politiků, kterým život komplikují sankce a podpora Ukrajiny.


Jednorázová podpora

(v libovolné výši)

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...