Exilová vláda představila Ústavu pro demokratické Bělorusko

Běloruské okénko Martina Charváta:

15. březen je v Bělorusku Dnem běloruské ústavy. Lukašenkova vláda ovšem stihla původní demokratickou Ústavu značně zprznit a ani s dodržováním toho, co v ní zbylo, se nepáře.

Dočasná exilová vláda v čele se Svjatlanou Cichanouskou tedy představila na mezinárodní konferenci ve Vilniusu úpravy, jež Ústavě vrátí roli, kterou by měla mít – být základním zákonem demokratického státu.

Svjatlana Cichanouská k tomu řekla:

„Během let u moci režim znehodnotil základní zákon stejně jako rubl. Pro Bělorusko je důležité mít funkční ústavu, která chrání lidi a nedělá z nich rukojmí systému.

Proto jsme navrhli naši vizi Ústavy, která Bělorusům zaručuje dodržování práv a svobod.

Aby návrhy odpovídaly evropským standardům, připravili jsme je společně s mezinárodními partnery. A snažili jsme se přijmout nejmodernější demokratické postupy.

Rozdíl mezi naším přístupem a přístupem režimu je v tom, že usilujeme o otevřený dialog. Proto má každá vaše zpětná vazba, každý návrh na zlepšení návrhů zákonů a Ústavy velký význam. Pomáhají vytvářet budoucnost každého z nás.

Vždyť demokratická společnost se od diktatury liší mimo jiné tím, že skutečné změny uvádějí v život obyčejní lidé, nikoliv hrstka politiků sedících ve své rezidenci.“

Жыве Беларусь!

Naše stránka informuje o ruském odboji. Podpořit ji můžete níže:

PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!