Disidentem k zbláznění – byli jsme u toho…

Snímek pochází z protestu proti zneužívání psychiatrické péče k politickým účelům

V pražském kině Atlas proběhla 26. listopadu premiéra vzácného dokumentu o Viktoru Fajnbergovi.

Viktor Fajnberg, jeden z osmi statečných z Rudého náměstí, zemřel počátkem tohoto roku. Šestadvacátého listopadu by se byl dožil dvaadevadesáti let. Při té příležitosti se v Praze konala premiéra dokumentu o tomhle výjimečném muži. Všem – a zejména těm, kdo neměli možnost poznat Viktora Fajnberga osobně – tenhle dokument z celého srdce doporučujeme.

Na premiéře se sešla vzácná společnost, včetně Její Excelence Anny Azari, velvyslankyně státu Izrael, Fajnbergova domova a místa posledního odpočinku. A těsně před začítkem projekce – bez poct a okázalosti – přišla do hlediště usednout dokonce i vdova po hrdinovi filmu; zhlédla premiéru, pozdravila se s hosty, a nastalou chumelenicí odešla sama na tramvaj, drobná rozevlátá babička – víla.

Dcera Viktora Fajnberga, Sarah, na premiéře měla být, ale po hrůzných událostech v Izraeli by pro ni byla návštěva Prahy komplikovaná, Sarah tedy diváky pozdravila prostřednictvím videa:

Film sám byl všechno najednou. Burcující, legrační, intimní a otřásající, ale hlavně plný naděje. Popsat ten zážitek není snadné, být za něj vděčný snadné je. Díky za film i za pozvání!

Jděte se 12. 12. v 17:00 (nebo 19. 12. v 17:45) do kina Atlas přesvědčit sami!


Naše stránka informuje o ruském odboji. Podpořit ji můžete níže:

PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!

About Anna Valentová 211 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...