Podívejte se do zrcadla. Podívejte se a zděste se

Kdo tedy jste, když ne fašisté?

Ilja Jašin, odsouzený na 8,5 roku za fakta o Buči, píše z vězeňské cely v trestanecké kolonii.

Za poslední rok jsme se všichni přizpůsobili zlu a zvykli si na smutek. Události, které by měly šokovat, způsobují stále častěji jen těžký povzdech. Cítím to na vlastní kůži, která se proměnila v brnění. Zdálo by se, že se už všechno stalo, nikoho ničím nepřekvapíte, emoce otupěly.

Ale není to tak.

Zprávy do cely přicházejí pomalu. A tak jsem se až nedávno dozvěděl o dívce Máše z města Jefremov, která na hodině výtvarné výchovy nakreslila protiválečnou kresbu. Učitel a ředitel školy kontaktovali policii. V důsledku toho byla Máša poslána do dětského domova a její otec – samoživitel – byl zatčen.

Máša

Četl jsem to několikrát a přísahám, že se mi ještě teď třesou ruce. Prostě mi to nejde do hlavy. Dítě, které je kvůli obrázku zbaveno rodiny. Otec, kterému odeberou dceru, protože ji vychovává jako laskavého a mírumilovného člověka. Donašeči – učitelé, kteří jsou podělaní strachy, aby nebyla ohrožena jejich vlastní kůže a aby si zachovali přízeň státu. Zdá se, že jsme se ocitli v ponuré realitě pochodujícíh kladiv ze skladby Pink Floyd.

Víte, na jaře loňského roku má kolegyně, poslankyně Jelena Kotjonočkina, na zasedání řekla, že Rusko sklouzává k fašismu. To vyvolalo skutečnou hysterii. Solovjov ječel v televizi, poslanci Chinštejn a Leonov zaplavili státní zastupitelství udáními a Bastrykin zahájil trestní řízení. Lenu pak před zatčením zachránila jen blesková evakuace do zahraničí, stále je na seznamu hledaných.

Faktem je, že představitelé moci a propagandy jsou velmi uraženi, když je srovnávají s fašisty. Zuří, až skřípějí zuby. Budu upřímný: sám nerad používám slovo „fašisté“.

Ale ve 24. roce Putinovy ​​vlády se chci této vlády zeptat: kdo tedy jste, když ne fašisté?
Bombardování země, která chce uniknout zpod vašeho „bratrského poručnictví“ – není to fašismus? Není fašismus zabíjet a věznit za nesouhlas? A odebírat děti odpůrcům války? A zakazovat knihy a vystavovat přehledy nevhodných autorů? A cpát do hlav školáků militaristické splašky?

Podívejte se do zrcadla. Podívejte se a zděste se.

Foto: egorova_a_s

About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...