Oslavte anexi levandulí!

Jak školy a školky (!) slaví „krymské jaro“

– píše Feministické protiválečné hnutí –

Dnes je to 9 let od anexe Krymu. Takzvané „Krymské jaro“ se stalo oficiálním svátkem ve školách a dokonce i ve školkách – rozsahem akce se dá srovnat s 9. květnem a 23. únorem. Zařízení pořádají taneční flash moby, recitují poezii, pořádají výtvarné soutěže a připravují informační stánky. To vše je doprovázeno velkým množstvím trikolór (a někdy i písmeny Z).

Učitelé vedou pro děti „historické lekce“, rozdávají propagandistické brožury a tiskoviny o Krymu. Jedním ze symbolů krymského jara je stejnojmenná odrůda levandule.

Prostudovali jsme příručky pro učitele základních škol, které byly rozeslány po Moskvě v den výročí anexe. Říkají, že účelem takových akcí je „formování představ o historickém společenství národů Ruska“. Dalším cílem propagandy je probuzení zájmu o cestovní ruch, vytvoření „brandu ruského jara na Krymu“.

„V březnu slaví obyvatelé Krymu znovusjednocení. Znamená to klidné nebe, příležitost pracovat a studovat, příležitost dělat to, co milujete. Vláda zodpovědně nese své závazky vůči lidem, za které se rozhodla ručit <…> Přátelství a pomoc jsou zárukou jednoty naší vlasti! Naše země to široce oslaví a poděkuje těm, kteří se postavili za nezávislost odvážného poloostrova.”

Feministické protiválečné hnutí můžete podpořit prostřednictvím projektu Antijob – koupí placky (náš projekt na Startovači najdete níže, placka Antijobu je mezi odměnami).

About Anna Valentová 211 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...