Proč Ukrajina neuznává běloruskou exilovou vládu?

Běloruské okénko Martina Charváta

Na ukrajinské straně bojují dva samostatné běloruské pluky. Přímo v ukrajinských jednotkách bojují další tisíce běloruských mužů i žen. Exilová vláda Svjatlany Cichanouské má v Kyjevě otevřenou stálou kancelář. Sama Svjatlana Cichanouská jezdí po celém světě, jedná s hlavami států a všude se snaží získat podporu pro běloruskou opozici a naopak zpřísnění sankcí pro Lukašenkův režim.

Na Ukrajině ještě nebyla. A neví se, jestli kdy bude.

Proč Ukrajina ignoruje svého přirozeného spojence v boji proti Rusku?

Trochu to objasnil nedávno zveřejněný rozhovor se členem ukrajinského parlamentu (který si nepřál být jmenován). Svjatlana Cichanouská podle něj není důvěryhodná a nedůvěryhodní jsou i někteří lidé kolem ní. V minulosti se prý několikrát nevhodně vyjádřila. Podobné názory prý mají i někteří další poslanci ukrajinského parlamentu.

Tak si to zrekapitulujme:

Svjatlana Cichanouská podle všech dochovaných a doložitelných faktů vyhrála běloruské prezidentské volby v roce 2020. Volby režim totálně zmanipuloval a za vítěze vyhlásil Lukašenku. Protesty statisíců občanů byly brutálně zmasakrovány. Lukašenka se nechal v utajení jmenovat prezidentem. Tuto volbu téměř žádný stát neuznal a Lukašenka tak není považován za oficiálního prezidenta.

Svjatlana Cichanouská byla donucena emigrovat, její muž je ve vězení.

V zahraničí začala budovat nezávislé organizační i politické struktury, což zatím vyvrcholilo vytvořením exilové vlády, a bojuje za svobodné Bělorusko.

V samých začátcích odporu, kdy hrozila otevřená ruská invaze, mimo jiné řekla, že Bělorusové vědí, že Rusko je jejich soused a že je jim jasné, že s ním musí nějakým způsobem vycházet. Že chtějí vycházet se všemi svými sousedy na západě i na východě.

Od té doby se situace změnila a i Cichanouská přitvrdila. Od začátku otevřené války na Ukrajině jednoznačně odsuzuje ruskou agresi, plně podporuje Ukrajinu v jejím boji a burcuje Bělorusy, aby se rozhodně nedali zatáhnout do války po boku Ruska.

Takzvaná železniční válka v Bělorusku, kdy obyčejní Bělorusové poškozovali železniční tratě, po kterých Rusové vozili techniku, vojáky i zásoby na frontu, podle odborníků značně přispěla k nezdaru ruské operace u Kyjeva.

Podle Oleksije Arestovyče, poradce kanceláře ukrajinského prezidenta, je postoj Ukrajiny k exilové běloruské vládě největší současnou ukrajinskou chybou v zahraniční politice.

Přejeme oběma stranám, aby našly společnou řeč, protože to by jednoznačně přispělo k porážce Ruska a navíc k likvidaci Lukašenkovy diktatury a osvobození Běloruska.

Ukrajina tím nemá co ztratit, může jen získat. Třeba dalšího bezpečného a demokratického souseda.


1 Comment

  1. Nedbat na vztahy s demokratickou opozicí je velká chyba jak Ukrajiny, tak Česka. Měli by ale také naši politici masivně podporovat RUSKOU demokratickou opozici, zejména Sjezd lidových poslanců jako základ spojenectví Ruských demokratů. To není ani malá věc ani nedůležitá. Je v životním zájmu Evropy a česka co nejvíce všemi způsoby podporovat demokratické opozice zemí diktatur.

Komentáře nejsou povoleny.