Trest jako za vraždu

Ijla Jašin za svá válku odsuzující videa vyfasoval osm a půl roku

– překlad bez dodatků a úprav –

Zdroj: FB Ilji Jašina

Můj trest čítá 8 let a 6 měsíců v trestanecké kolonii. Tak stát vyhodnotil několik vět proti válce. Obecně, ale i podle měřítek naší „spravedlnosti“ taková sazba vypadá lidožroutsky. Ještě působivěji to však vyzní v kontextu následujících vět.

Například Serjoža z města Votkinsk v Udmurtii. Mladý kluk, ani ne třicet. První trest vyfasoval ještě jako mladistvý, když se ve vchodu pobil se sousedem a sekl ho nožem. Krvácející soused byl převezen do nemocnice a Serjoža se šel seznámit se zónou. Po propuštění začal s krádežemi v obchodech. V důsledku toho ho chytili s několika lahvemi, klobáskou a tvarohem. Dostal další rok ve vězení.

Serjoža říká, že se pak na svobodě upřímně pokusil vzít rozum do hrsti. Dostal práci na stavbě, pracoval jako nakladač. Je tu ale problém: když Serjožovi po vodce bouchnou saze, nepamatuje si sám sebe. Nepamatuje si, jak se vrátil domů, kde žil s matkou. Nepamatuje si, jak z ní vytřásal schovaný důchod. Nepamatuje si, jak ji ubil k smrti rukama a nohama.

Soud dal Serjožovi 8 let.
O šest měsíců méně než mně.


About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...