Partyzáni udeřili na letiště

Běloruské okénko Martina Charváta

Běloruským partyzánům se podařil další husarský kousek. Po „železniční válce“ loni na jaře nyní úspěšně zaútočili na ruské vojenské letadlo na letišti Mačulišči.

Běloruská organizace BYPOL, složená z bývalých běloruských vojáků a policistů, loni na jaře rozjela mohutnou železniční válku, při které běloruští partyzáni poškozovali železniční tratě, po kterých Rusové převáželi své vojáky a techniku na Ukrajinu. Do akce se zapojilo asi 200 000 běloruských obyvatel, čtyřicet jedna z nich bylo zatčeno a odsouzeno k mnohaletým trestům, jeden byl těžce postřelen. Poškození tratí mělo i podle ukrajinského velení velký dopad na ruský neúspěch u Kyjeva.

Nyní BYPOL oznámil další úspěšnou akci. Na vojenském letišti Mačulišči v Bělorusku mají Rusové svou základnu, pravidelně odtamtud vzlétají MiGy-31K, nesoucí rakety Kalibr a ohrožující celou Ukrajinu. Letiště Mačulišči je i momentálním domovem ruského letadla Berijev A-50, které je určeno pro radarovou a elektronickou válku. Mimo jiné zajišťovalo Putinův pobyt v Bělorusku.

Právě tohle letadlo napadli běloruští partyzáni. Podle zpráv k tomu byly použity dva malé drony a letadlo bylo po dvou explozích v přední části a uprostřed trupu vyřazeno z provozu. Hodnota tohoto stroje se pohybuje kolem tří set padesáti milionů dolarů a Rusko už jich má pouze několik kusů.

Podle zpráv BYPOLU byli všichni, kdo se účastnili akce, po akci včas evakuováni do zahraničí. Nicméně běloruské represivní síly zatkly v obci Mačulišči jednu ženu a odvlekly neznámo kam.

Fotka je ilustrativní