Riskují všechno

Legie bezejmenných Rusů zachraňuje jména (a životy) deportovaných Ukrajinců.

Píšu si s děvčetem. Je to Ruska. Nevím, jak vypadá, nevím, kolik jí je, nevím, odkud je. Vím jen, že ona a její přátelé se rozhodli nepřihlížet. Vytvořili síť dobrovolníků a do Ruska deportovaným Ukrajincům pomáhají všemi myslitelnými způsoby. Vybírají na jídlo, na léky, na ubytování, na cestu do bezpečí, na kontakt s blízkými. Chodí tam, kam nemají chodit, dělají to, co nemají dělat. Jak vypadají v Putinově Rusku tresty za takové aktivity, víme. Přesto to dělají – už od začátku války.

A sepisují a zveřejňují jména.

Když se online objevily první seznamy deportovaných, zveřejněné touhle skupinou, zkusila jsem je sdílet. Narazila jsem na slabost sociálních sítí – nasbírala jsem dost lajků a hodně komentářů o tom, jaký je Putin zločinec. Jména na těch seznamech ale pro někoho nejsou jména. Je to bratr, otec, matka, dcera, babička, kteří přestali odpovídat na zprávy, neberou telefon, utekli spolu s námi, ale v evakuačním autobuse už nebyli… Pro nás jsou to jména, pro někoho je to úleva po měsících strachu. Milovaný člověk žije.


Celý seznam (google docs) Prosím, sdílejte.

obrovský dík patří Jiřímu Richterovi za vytažení textu z JPG obrázků


Vkládám jako i jako slideshow, dá se okopírovat… Nebo připsat do sdíleného postu, že článek obsahuje seznam. Překladače už si s tím pak poradí. A sdílejte, moc prosím, u sebe i tam, kde může někdo z těch doufajících být. Rusové, kteří ty seznamy sestavili, riskovali všechno. My riskujem maximálně to, že si jeden náš post nikdo nepřečte.

V tom srovnání si myslim, že to fakt přežijem.


About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*