“Svoboda Ruska” a Den vítězství

Jak slavili devátý květen bojovníci Legie a jejich příznivci?

Druhého května, v době, kdy v Rusku každoročně vrcholí přípravy k oslavě výročí konce druhé světové války – letos notně okořeněné brutální agresí na Ukrajině a tedy nutnou zběsilou vlnou propagandy v tomto duchu – vydali bojovníci Legie na svém telegramu tohle prohlášení:

Rusové! Krajané!

Diktátor Putin si přivlastňuje nejen území jiných států, ale i historii vlastního lidu!
Vzpomínka na vítězství nad světovým zlem nacismu v roce 1945, za které byly obětovány miliony životů našich předků, je překrucována do pompéznosti patosu, pýchy a pokrytectví.

Posedlost vítězstvím ovládla naši zemi natolik, že prostá lidská touha uctít v tento den památku padlých nutí člověka míjet děti ve vojenských uniformách s nápisy „Můžeme to zopakovat“.

Putin okupuje normálně myslícím Rusům historii i památku Dne vítězství!

Zatímco legie „Svoboda Ruska“ bojuje na frontě za naši společnou svobodu, vybojujte i vy v naší vlasti naši národní památku, památku padlých!

Během týdne, předcházejícího oslavám 9. května, ozdobte památníky ve svých městech vlastními připomínkami tohoto svátku s modrobílou stuhou – se stuhou v barvách naší vlajky, v barvách svobody! Posílejte nám fotky do zpráv a my ukážeme celému světu, že Svobodné Rusko umí důstojně uctít památku padlých hrdinů oné hrozné války!

“L”
Za Rusko! Za svobodu!

A v Rusku bylo jejich prohlášení rozhodně slyšet. Malá ukázka z Kaliningradu, Surgutu, Krasnojarsku…

V časech, kdy v Rusku hrozí represe za jakékoli zpochybnění “speciální operace”, za projev pacifismu, dokonce i za protest s prázdným papírem (nekecám!), je už třeba kus odvahy jít na místa, která jsou kvůli pietním aktům často hlídaná, a ozdobit je symboly zjevně protirežimními. O to větší kus odvahy, že je za ním snaha důstojně uctít památku padlých, ne se někde jen tak předvést.


Bojovníci Legie “Svoboda Ruska” měli na Ukrajině příležitost uctít padlé hrdiny svobodně a podle vlastního vkusu. Myslím, že to zvládli se ctí.

Přidám ještě jednu fotografii. Setkání proběhlo 9. května na Ukrajině. Bojovníci Legie ke snímku napsali toto:

Tuto fotografii lze nazvat historickou.
Zástupci ozbrojených sil Ukrajiny, legie „Svoboda Ruska“ a běloruské dobrovolnické jednotky na východní Ukrajině při výkonu vojenské služby v boji proti putinistům.

Společně jsme porazili Hitlera, společně porazíme Putina!


Tuto fotografii lze nazvat historickou. Zástupci ozbrojených sil Ukrajiny, legie „Svoboda Ruska“ a běloruské dobrovolnické jednotky na východní Ukrajině při výkonu vojenské služby v boji proti putinistům.
Společně jsme porazili Hitlera, společně porazíme Putina!

About Anna Valentová 190 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako rodinný, individuální i skupinový terapeut - tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*