Hnutí Zastav vagóny zmizelo z éteru. Partyzáni z Černého mostu jeho štafetu zvedli a železniční diverze pokračují.

Hnutí Černý most rozhodně nekopíruje oblíbený kremelský narativ o neschopnosti opozice spolupracovat.

Hnutí Zastav vagóny založila skupinka Rusů odmítajících válku (a násilí), kteří se nechali inspirovat běloruskými železničními partyzány.

Od úplně amatérských pokusů se vypracovali až k čestnému místu ve zprávě britské rozvědky, vytvořili jednoduchý a použitelný manuál včetně videonávodu, jímž se může řídit každý, dbali na zachování bezpečnosti každého z diverzantů a na kontě mají okolo stovky vlaků s palivem nebo vojenskými dodávkami pro válku na Ukrajině, navíc bez zrát na životech.

Své úspěchy, návody a postřehy zveřejňovali na Telegramu, teď se ale odmlčeli opravdu nadlouho a posléze kanál zmizel – to obvykle znamená, že si na ně někde počkala nebo došlápla těžká bota Kremlu. Partyzáni z Černého mostu se ale rozhodli nenechat dobře fungující projekt zmizet také.

Na svém telegramovém kanálu zveřejnili návody i zásady bezpečnosti a vyzvali dobrovolníky z řad svých fanoušků, aby v diverzích pokračovali a o úspěších dávali zprávu, stejně, jako to praktikovaly Zastav vagóny.

Černý most v současné době vede kampaní hned několik – připravuje ve spolupráci s Občanskou Radou a Sibiřskou legií vlastní dobrovolnickou jednotku v řadách ZSU, organizuje a podporuje partyzánské akce po celém Rusku, figuruje v Antiimperiální i Antikoloniální alianci, pomáhá vybírat prostředky na podporu uvězněných partyzánů – a k tomuhle všemu teď přibyla ještě agenda hnutí Zastav vagóny.

Klobouk dolů.


PODPOŘTE NAŠI STRÁNKU!

About Anna Valentová 201 Článků
Narozena 1968. Pražák v jizerskohorském exilu. Vlastně pořád překládám. Jako tlumočník mezi zúčastněnými stranami a rozplétač zapleteného kdysi v terapii... Taky když se dá přeložit něco krásného nebo důležitého - aby o tom vědělo víc lidí. No - a teď je válka. A najednou je to všechno třeba. Snad to aspoň kouskem přispěje...