Hnutí Zastav vagóny zmizelo z éteru. Partyzáni z Černého mostu jeho štafetu zvedli a železniční diverze pokračují.

Hnutí Černý most rozhodně nekopíruje oblíbený kremelský narativ o neschopnosti opozice spolupracovat.

Hnutí Zastav vagóny založila skupinka Rusů odmítajících válku (a násilí), kteří se nechali inspirovat běloruskými železničními partyzány.

Od úplně amatérských pokusů se vypracovali až k čestnému místu ve zprávě britské rozvědky, vytvořili jednoduchý a použitelný manuál včetně videonávodu, jímž se může řídit každý, dbali na zachování bezpečnosti každého z diverzantů a na kontě mají okolo stovky vlaků s palivem nebo vojenskými dodávkami pro válku na Ukrajině, navíc bez zrát na životech.

Své úspěchy, návody a postřehy zveřejňovali na Telegramu, teď se ale odmlčeli opravdu nadlouho a posléze kanál zmizel – to obvykle znamená, že si na ně někde počkala nebo došlápla těžká bota Kremlu. Partyzáni z Černého mostu se ale rozhodli nenechat dobře fungující projekt zmizet také.

Na svém telegramovém kanálu zveřejnili návody i zásady bezpečnosti a vyzvali dobrovolníky z řad svých fanoušků, aby v diverzích pokračovali a o úspěších dávali zprávu, stejně, jako to praktikovaly Zastav vagóny.

Černý most v současné době vede kampaní hned několik – připravuje ve spolupráci s Občanskou Radou a Sibiřskou legií vlastní dobrovolnickou jednotku v řadách ZSU, organizuje a podporuje partyzánské akce po celém Rusku, figuruje v Antiimperiální i Antikoloniální alianci, pomáhá vybírat prostředky na podporu uvězněných partyzánů – a k tomuhle všemu teď přibyla ještě agenda hnutí Zastav vagóny.

Klobouk dolů.


Financujeme se sami. Ze svých – a z toho, co nám pošlete 🙂

Staňte se přáteli statečných

Každý, kdo se rozhodne stránku podpořit pravidelnou měsíční platbou 250 korun a více, i každý, kdo ji podpoří jednorázově částkou 1000 korun a více, může se stát přítelem statečných naší stránky. Přátelé statečných se aktivně podílejí na boji proti Kremlu.

Pravidelná měsíční podpora

Jednorázová podpora


Jsou pro Vás naše texty užitečné? Chcete nám umožnit kvalitnější práci a širší záběr? Pomozte nám sdílením textů, které Vás zaujaly, podpořte naši stránku finančně, doporučte ji přátelům…

Děkujeme!

Pravidelná měsíční podpora

(v libovolné výši)

Jednorázová podpora

(v libovolné výši)